2 kwietnia wieczorem - w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II - Kraków i Rzym połączą się za pomocą specjalnego telemostu. Wierni, zgromadzeni w Krakowie pod oknem papieskim, usłyszą słowa Benedykta XVI - powiedział bp Jan Zając.
Obchody rocznicy - na które złożą się m. in. koncerty, wystawy i nabożeństwa - będą w Krakowie trwały kilka dni. 1 kwietnia na Wawelu zaplanowano uroczyste zakończenie prac trybunału rogatoryjnego, który przesłuchiwał w Polsce świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Mszy św. w katedrze przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz.
W niedzielę - 2 kwietnia - w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach - miejscu, do którego Jana Paweł II pielgrzymował i z którym był duchowo związany - zostanie odprawiona uroczysta msza św., z udziałem władz państwowych i samorządowych oraz Episkopatu Polski - powiedział kustosz łagiewnickiego sanktuarium bp Jan Zając.
Tego samego dnia wieczorem po mszy św. w kolegiacie św. Anny ulicami miasta przejdzie Akademicka Droga Krzyżowa. Młodzież dotrze na ul. Franciszkańską pod okno papieskie. O godz. 21.37, po chwili skupienia, przewidziane jest połączenie z Rzymem i krótkie wystąpienie papieża Benedykta XVI. Po nim przypomniane zostaną fragmenty jednego z ostatnich przemówień Jana Pawła II i słowa, które skierował do nas opuszczając ojczyznę w 2002 r. - dodał bp Zając.
Podczas obchodów w Krakowie odbędą się koncerty i wystawy fotograficzne. Jak zapowiada ks. Antoni Bednarz z Katolickiego Centrum Kultury planowane są m.in. trzy różne wykonania "Tryptyku Rzymskiego" - z muzyką Piotra Pałki (w kościele Arka Pana), Juliusza Łuciuka (prawdopodobnie w Łagiewnikach) i Stanisława Sojki (na Rynku Głównym).
1 kwietnia w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert "Nieszpory. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie" z transmisją na żywo z trzech miast - Krakowa, Warszawy i Gdańska. 2 kwietnia - w Teatrze im. J. Słowackiego zabrzmi "Missa pro pace" Wojciecha Kilara.
Na Plantach od 30 marca będzie można oglądać wystawę zdjęć Arturo Mari i Adama Bujaka "Promieniowanie świętości", a w Pałacu Sztuki - ekspozycję "Jan Paweł II - Apostoł Pokoju" z pracami Arturo Mari i Koreańczyka Baik Nam Sika. Inna wystawa zdjęć Przemysława Krzakiewicza nosi tytuł "Polacy 2005" i pokazuje, jacy byliśmy, gdy Papież odchodził.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.