Z okazji 75. rocznicy powstania papieskiej rozgłośni Ojciec Święty 3 marca odwiedzi jej siedzibę.
rzewiduje się, że wizyta Benedykta XVI trwać będzie ok. 2 godzin. Papież spotka się z pracownikami wszystkich redakcji językowych. Odwiedzi też nowe pomieszczenia programu One-0-Five i Programów Muzycznych.
Siedziba Radia Watykańskiego znajduje się u początku prowadzącej na Plac św. Piotra ulicy della Conciliazione. Benedykt XVI przybędzie do swej rozgłośni o godz. 11. Na początku wizyty poświęci odnowione studio im. Karola Wojtyły. Właśnie w tym studiu kard. Karol Wojtyła udzielił sekcji polskiej ponad 30 wywiadów. Ostatni z nich na kilka dni przed swym wyborem na Stolicę Piotrową. W studiu stoi podarowany papieskiej rozgłośni przez Jana Pawła II fortepian firmy „Calisia”. Obecnie z tego studia na żywo transmitowane są koncerty.
Następnie Ojciec Święty zejdzie na niższe piętra budynku radia, gdzie będzie miał okazję przywitać się i wymienić kilka słów z każdą z ponad czterdziestu narodowych redakcji Radia Watykańskiego. Ich pracownicy będą zgromadzeni na korytarzach, którymi Benedykt XVI będzie powoli przechodzić. Na chwilę modlitwy Papież zatrzyma się w radiowej kaplicy Zwiastowania Pańskiego. Ostatnią z redakcji z którymi spotka się Benedykt XVI będzie sekcja polska. Na zakończenie wizyty w sali Guglielmo Marconiego, Papież wygłosi przemówienie.
Cała papieska wizyta w siedzibie Radia Watykańskiego transmitowana będzie na stronie internetowej www.radiovaticana.org oraz przez TelePace.
Jan Paweł II odwiedził Radio Watykańskie 5 lutego 1980 r. U wejścia do sekcji polskiej przywitano go chlebem i solą.
Radio Watykańskie zatrudnia 384 osoby, 269 mężczyzn i 115 kobiet. Zdecydowaną większość stanowią ludzie świeccy (341), księży jest 34, a zakonnic 9. Pracownicy rozgłośni pochodzą aż z 59 krajów. Radio nadaje codziennie w 29 językach, regularnie w 45, a w internecie w 30. Średnio każdego dnia emituje 64 i pół godziny programu (23.482 godz. rocznie) na potrzeby różnych redakcji językowych, w przeważającej mierze o charakterze informacyjnym i kulturalnym (50 godz.). Programy liturgiczne zajmują jedynie trzy i pół godziny.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.