Akty przemocy w imię Boga, do jakich w ostatnich dniach doszło w Iraku i Nigerii potępił Papież Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
Papież wezwał do modlitwy, aby oddalona została groźba wybuchu podobnych konfliktów w innych miejscach świata.
Rozważanie przed modlitwą Papież poświęcił znaczeniu Wielkiego Postu, który rozpocznie się Środą Popielcową - 1 marca. Pozdrawiając Polaków wskazał na potrzebę praktyki postnej i przypomniał jej sens chrześcijańskiej pokuty.
Papież nawiązując do czytanej w niedzielę Ewangelii wg. św. Marka przypomniał, że w najbliższą środę obrzędem posypania głów popiołem i aktem pokuty rozpocznie się okres Wielkiego Postu.
Benedykt XVI podkreślił, że Wielki Post, "jako całość stanowi wielką pamiątkę męki Pańskiej, w przygotowaniu do Paschy Zmartwychwstania".
- W okresie tym powstrzymujemy się od śpiewania "Alleluja" i zachęceni jesteśmy do praktyki odpowiednich form pokutnych wyrzeczeń - powiedział Papież i przestrzegł, że "do czasu Wielkiego Postu nie należy podchodzić w «starym» duchu, jak gdyby to była ciężka i męcząca powinność, lecz z duchem nowym tego, kto odnalazł w Jezusie i w Jego paschalnej tajemnicy sens życia i widzi, że wszystko już powinno odnosić się do Niego".
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież potępił akty przemocy, do jakich w ostatnich dniach doszło w Iraku i Nigerii oraz wezwał do modlitwy, aby oddalona została groźba wybuchu podobnych konfliktów w innych miejscach świata.
- Napływają nieustannie w tych dniach doniesienia o tragicznych przypadkach przemocy w Iraku, także o zamachach na same meczety. Akcje te sieją żałobę, podsycają nienawiść, i poważnie szkodzą i tak utrudnionemu już dziełu odbudowy kraju. W Nigerii przez wiele dni trwały starcia między chrześcijanami i muzułmanami, przynosząc liczne ofiary oraz zniszczenie kościołów i meczetów - powiedział Ojciec Święty. Papież zdecydowanie potępił niszczenie miejsc kultu i powierzył Bogu wszystkich zabitych i tych, którzy ich opłakują.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.