Benedykt XVI: Encyklika 25 stycznia

Benedykt XVI nieoczekiwanie sam zapowiedział, że jego pierwsza encyklika zostanie ogłoszona 25 stycznia.

Podczas audiencji generalnej papież powiedział: 25 stycznia zostanie wreszcie opublikowana moja pierwsza encyklika, której tytuł jest już znany - "Deus Caritas est" (Bóg jest miłością).

Papieskie oświadczenie przerywa trwające od dłuższego czasu spekulacje dotyczace terminu ogłoszenie i treści pierwszej encykliki Benedykta XVI. Także dzisiejsze polskie gazety włączyły się w ten nurt domniemań. Rzeczpospolita napisała:

Różne oblicza jednej miłości

Najprawdopodobniej w piątek ukaże się pierwsza encyklika Benedykta XVI. Jej tematem jest miłość.

Watykan nie ogłosił jeszcze oficjalnej daty publikacji dokumentu, ale włoskie media już rozpisują się na jego temat. "Deus Caritas est", czyli "Bóg jest Miłością" - tak ma brzmieć tytuł encykliki. Jej publikacja oczekiwana jest z wielkim zainteresowaniem, gdyż z reguły tej rangi pierwszy tekst każdego nowego papieża jest odczytywany jako jego manifest programowy. Benedykt XVI zdaje się jednak zrywać z tą praktyką. Encyklika, zapowiadana od grudnia, ukazuje się dopiero po dziesięciu miesiącach pontyfikatu. Jak zauważył zaś Luigi Accattoli, watykanista z "Corriere della Sera", programowość dokumentu sprowadza się do tego, że Benedykt za najważniejszezadanie swego pontyfikatu uważa "trzymanie się istoty chrześcijańskiego nauczania".

W pierwszej encyklice prowadzi więc teologiczne rozważania na temat różnych wymiarów miłości. Erotycznej (eros), agape (bezwarunkowej, zdolnej do samopoświęcenia) i miłosiernej.

Dokument otwierają słowa z Listu św. Jana: "Bóg jest miłością, kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". Pierwsza część zawiera refleksje na temat eros i agape. Papież nie neguje miłości erotycznej, podkreśla jednak, że dopiero połączenie jej z agape, miłością bezwarunkową, zdolną do poświęceń dla drugiego człowieka, prowadzi do harmonii, nie degraduje osoby w małżeństwie do "towaru". Druga część encykliki poświęcona jest miłosierdziu. Papież mówi o wspólnej odpowiedzialności za innych, solidarności, a także o tym, że działalność charytatywna, której celem jest budowanie społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, powinna być niezależna od ideologii i podziałów partyjnych.

W prezentacji encykliki prawdopodobnie weźmie udział m.in. następca Ratzingera w Kongregacji Nauki Wiary abp William J. Levada oraz - co jest swego rodzaju sensacją - włoska reżyserka Liliana Cavani, autorka m.in. filmów o św. Franciszku. Benedykt XVI pisał encyklikę podczas letnich wakacji w Alpach. Oryginał powstał w języku niemieckim, ale oficjalna wersja jest po łacinie. I to właśnie problemy z tłumaczeniem były, według dziennika "Il Giornale", powodem opóźnienia ogłoszenia papieskiego dokumentu. Inne źródła twierdzą natomiast, że opóźnienie spowodowało nanoszenie do ostatnich dni licznych poprawek.

«« | « | 1 | 2 | » | »»