7,5 miliona z Dnia Papieskiego

Około siedem i pół miliona złotych zebrano w październiku zeszłego roku podczas obchodów V Dnia Papieskiego na stypendia dla ubogiej młodzieży z małych miast i wsi - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia abp Tadeusz Gocłowski.

Metropolita gdański przypomniał, że w całej Polsce ponad 100 tys. wolontariuszy z różnych środowisk zbierało pieniądze na fundusz stypendialny w zbiórce przykościelnej, z której uzyskano 7,1 mln zł, a z akcji telefonicznej i sms-owej - 390 tys. zł, co w sumie daje ok. 7,5 mln zł. Dodał, że jest to kwota prawie dwukrotnie większa, niż ta którą zebrano podczas IV Dnia Papieskiego (4 mln zł).

Abp Gocłowski podkreślił, że dzięki wrażliwości i hojności polskiego społeczeństwa, jak również umiejętności dzielenia się z uboższymi, Fundacja mogła przyznać 1601 stypendiów dla uzdolnionej młodzieży.

Metropolita gdański zaznaczył, że ubiegłoroczny Dzień Papieski, który był obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy", miał wyjątkowy charakter, gdyż po raz pierwszy obchodzono go bez Jana Pawła II i w łączności duchowej z nowym papieżem Benedyktem XVI.

Zdaniem arcybiskupa Gocłowskiego, to media są głównymi organizatorami obchodów Dnia Papieskiego w Polsce, bo "bez mediów Kościół nie dotarłby do tak szerokiej rzeszy ludzi".

Według przewodniczącego Fundacji, Dzień Papieski to "dzień wdzięczności za nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, jakie nam pozostawił, a także dzień solidarności z potrzebującymi naszej pomocy". Zazwyczaj towarzyszą mu spotkania modlitewne, sympozja naukowe, koncerty oraz zbiórka pieniężna na fundusz stypendialny.

Abp Gocłowski wstępnie zapowiedział, że tegoroczny, VI Dzień Papieski, będzie obchodzony pod hasłem: "Jan Paweł II - Człowiek Miłosierdzia", ale - jak zaznaczył - musi go jeszcze zatwierdzić Konferencja Episkopatu Polski.

Jego zdaniem, Dzień Papieski wpisał się w dzieje historii Polski i będzie w dalszym ciągu kontynuowany. "Będziemy chcieli korzystać z ogromnego dorobku tego pontyfikatu" - podkreślił abp Gocłowski.

Dzień Papieski organizowany jest od pięciu lat w weekend poprzedzający rocznicę wyboru metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża (16 października 1978 roku). Pomysłodawcą i organizatorem uroczystości jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

«« | « | 1 | » | »»

Autopromocja