Papież Benedykt XVI wyraził zaniepokojenie z powodu nowych przejawów antysemityzmu.
Podczas spotkania z głównym rabinem Rzymu Riccardo Di Segnim w Watykanie, Ojciec Święty wezwał chrześcijan i Żydów do współpracy na rzecz sprawiedliwości i pokoju, prawdy, wolności i solidarności.
Podczas audiencji rabin Di Segni zaprosił Benedykta XVI do odwiedzenia rzymskiej synagogi wiosną tego roku, w 20. rocznicę historycznej wizyty Jana Pawła II, który jako pierwszy papież w historii odwiedził tę synagogę 16 kwietnia 1986 r. Rabin Di Segni, który od 2002 r. sprawuje pieczę nad liczącą 20 tys. wiernych największą wspólnotą żydowską we Włoszech, ujawnił, że Benedykt XVI był zadowolony z zaproszenia.
W swoim przemówieniu Papież przypomniał, że "naród Izraela wielokrotnie uwalniany był z rąk nieprzyjaciół, a w wiekach antysemityzmu, w dramatycznych momentach Szoah wspierała go i prowadziła ręka Wszechmocnego". Zauważył, że "świadectwem tej pełnej miłości troski Boga może być także wasza wspólnota żydowska, obecna w Rzymie od ponad dwóch tysiącleci".
Benedykt XVI zapewnił swych gości o bliskości Kościoła. "Tak, miłujemy was i nie możemy was nie miłować ze względu na Ojców: ze względu na nich jesteście dla nas najdroższymi i wybranymi braćmi. Po Soborze Watykańskim II nastąpił wzrost tego szacunku i wzajemnego zaufania. Rozwinęły się coraz bardziej braterskie i serdeczne kontakty, które nasiliły się w ciągu pontyfikatu mego czcigodnego Poprzednika Jana Pawła II" - powiedział Papież.
Zachęcił rzymską gminę żydowską do współpracy z katolikami na rzecz "dobra wszystkich narodów w sprawiedliwości i pokoju, w świętości i miłości". "W świetle tej wspólnej misji - podkreślił Ojciec Święty - nie możemy w sposób zdecydowany nie obnażać i nie zwalczać nienawiści i nieporozumień, niesprawiedliwości i przemocy, siejących niepokój w sercach mężczyzn i kobiet dobrej woli". "Jakże w tym kontekście nie wyrazić ubolewania i zaniepokojenia z powodu odnotowywanych niekiedy nowych przejawów antysemityzmu?" - dodał Benedykt XVI.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.