Przedstawiciele m.in. Episkopatu i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęli wizytowanie miejsc, które miałby odwiedzić papież Benedykt XVI podczas planowanej na maj pielgrzymki.
Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do rządu, wśród uczestników objazdu, który rozpoczął się w poniedziałek, a zakończy się we wtorek, jest m.in. wiceszef MSWiA Władysław Stasiak (nadzorujący w resorcie służby mundurowe) oraz komendant główny policji Marek Bieńkowski.
W poniedziałek zespół był w Częstochowie, we wtorek mają obejrzeć w Krakowie ewentualne miejsca, które miałby odwiedzić Benedykt XVI m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, krakowskie Błonia, Oświęcimia i Wadowic.
Według informacji uzyskanych przez PAP, objazd ma charakter wstępny, a jego celem jest zaplanowanie trasy pielgrzymki papieża, m.in. przed wizytą w Polsce (10 stycznia) przedstawicieli Watykanu.
W związku z zapowiadaną pielgrzymką, premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał rządowy zespół do spraw przygotowania wizyty papieża w Polsce. Jego prace nadzoruje wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn. W skład zespołu wchodzą m.in. przedstawiciele kancelarii premiera, resortów - transportu, zdrowia, finansów i spraw zagranicznych.
Do szóstego stycznia członkowie zespołu mają opracować informacje dotyczące celów, wydatków i potrzeb ich resortów związanych z zapowiadaną pielgrzymką.
Pierwsza wizyta papieża Benedykta XVI w Polsce jest przewidywana na ostatnią dekadę maja przyszłego roku; najbardziej prawdopodobny termin to 25-28 maja, a papież miałby odwiedzić Kraków, Warszawę i Częstochowę.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.