Benedykt XVI o osobie ludzkiej

Nauka społeczna Kościoła, dla której osoba ludzka stanowi centrum i źródło porządku społecznego, może wiele wnieść we współczesne rozważania nad jego tematyką.

Podkreślił to Benedykt XVI, odwiedzając siedzibę dwóch Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. Ojciec święty nawiązał do tematu trwającej sesji plenarnej drugiej z tych akademii (18-22.11), która zajmuje się koncepcją osoby w naukach społecznych. Wskazał, że ludzie wchodzą wprawdzie w skład natury, jednak jako wolne podmioty, wyposażone w wartości moralne i duchowe, wykraczają ponad nią.

Przy okazji swej wizyty w znajdującej się w Ogrodach Watykańskich siedzibie obu akademii papież odsłonił popiersie Jana Pawła II. Stwierdził przy tym, że zbieg tego szczególnego hołdu pamięci jego poprzednika z omawianiem tematu osoby jest opatrznościowy.

„W pewnym sensie niewątpliwy wkład Jana Pawła II w myśl chrześcijańską może być rozumiany jako medytacja o osobie – mówił papież. Wzbogacił on i rozwinął jej koncepcję w swych encyklikach i innych pismach. Teksty te stanowią dziedzictwo, które powinny z troską przejmować, zbierać i przyswajać szczególnie Papieskie Akademie”.

Benedykt XVI przypomniał, że Akademię Nauk Społecznych założył w roku 1994 Jan Paweł II. Szczególne zainteresowanie, jakie okazywał on Papieskim Akademiom, wiązało się z jego pragnieniem dialogu ze światem nauki i kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg