Uczestnicy VII Kongresu Katolicy i Życie Publiczne, który odbywa się w Madrycie pod hasłem „Powołani do wolności", oddali wczoraj wieczorem hołd Janowi Pawłowi II.
Aula Ángela Herrery na Uniwersytecie San Pablo w Madrycie wypełniła się po brzegi. Ponad 1200 uczestników kongresu oraz goście specjalni zebrali się, aby oddać hołd papieżowi Janowi Pawłowi II, wielkiemu obrońcy wolności i godności człowieka. W uroczystości, której przewodniczył kard. Rouco Varela, wziął udział Lech Wałęsa. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę Jana Pawła II w historii Europy oraz wezwał do wprowadzania w życie jego nauk, szczególnie odpowiedzialnego kształtowania sumienia i powrotu do chrześcijańskich korzeni kontynentu europejskiego. Proszę was ludzi wartości, stańcie do dyskusji jak ma wyglądać, włączcie się czynnie w tworzenie tego sytemu – apelował Lech Wałęsa.
Z kolei prof. Bogdan Piotrowski z Uniwersytetu La Sabana w Kolumbii, tłumacz „Tryptyku rzymskiego” na język hiszpański, dokonał prezentacji młodzieńczej poezji Karola Wojtyły oraz przedstawił zebranym hiszpańską wersję „Magnificat”. Jest to pierwszy poemat liryczny 19-letniego Karola Wojtyły przetłumaczony w całości na język hiszpański.- Magnifika, bo wielu młodych ludzi gdy go przeczyta zastanowi się: czy ja też czuję tak blisko Boga jak Karol Wojtyła- mówił prof. Bogdan Piotrowski.
Na zakończenie uczestnicy mogli obejrzeć wzruszający film „Nie lękajcie się. Dziedzictwo Jana Pawła II.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.