Ojciec Jan Góra, "Tygodnik Powszechny", Jan Jakub Wygnański - główny twórca ruchu organizacji pozarządowych w Polsce, redakcja Mszy św. Radiowej, reżyser Marek Piwowski, oraz media relacjonujące ostatnie dni Jana Pawła II i okres żałoby - to laureaci tegorocznych Nagród TOTUS.
W werdykcie towarzyszącym nagrodzeniu Redakcji Mszy św. Radiowej podkreślono, że emitowana od 25 lat na falach Polskiego Radia coniedzielna Msza św., wyrastająca z ducha porozumień sierpniowych 1980 r., stanowi nie tylko zdobycz społeczeństwa, odzyskującego swoją tożsamość, lecz jest także długotrwałym i ważnym dziełem formacji i edukacji tego społeczeństwa". Kierujący nagrodzona redakcją ks. Marek Białkowski wyraził wdzięczność wobec "ludzi Solidarności" i wszystkim, którzy tworzą wspólnotę stałych odbiorców radiowej Mszy św. - Wszyscy mamy udział w polskich przemianach - dodał.
W tej kategorii nominowany był także ks. Wojciech Łazewski, wieloletni dyrektor Caritas Polska i Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" w Białymstoku i Jan Arczewski, niepełnosprawny ruchowo, twórca pierwszego w Polsce telefonu zaufania dla osób niepełnosprawnych w Lublinie.
W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" laureatem głównej nagrody został reżyser Marek Piwowski - za film "Oskar" i wyrażone w nim świadectwo ludzkiej dobroci i chrześcijańskiej nadziei w obliczu pozornych przegranych. - Mój bohater ma 9 lat i zadaje pytania o to, po co jest i co będzie po śmierci - przypomniał reżyser. Podziękował też Kapitule za to, że uhonorowała film mówiący o bohaterze zupełnie odmiennym od tych, których promuje "panująca subkultura". - Ona lansuje bohaterów, którzy strzelają i pytają, gdzie są pieniądze - mówił Piwowski dodając, że pytania o miłość i sens życia wciąż pozostają niezmiennie ważne.
Wyróżnienie specjalne w kategorii kultury chrześcijańskiej przyznano Muzeum Powstania Warszawskiego - za rolę, jaką odgrywa ono dla ocalenia pamięci o Powstaniu Warszawskim i oddania sprawiedliwości jego Bohaterom.
Nominację w tej kategorii otrzymały jeszcze dwie osoby: architekt Stanisław Niemczyk - architekt mieszkający w Tychach, autor licznych kościołów na południu Polski i znany kompozytor Zygmunt Konieczny.
Nietypowego laureata wyłoniono w kategorii "TOTUS medialny dla upamiętniania Biskupa Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach". Nagrodę tę - jak głosi werdykt Kapituły - przyznano "tym licznym ludziom mediów, którzy w pamiętnych dniach pierwszej połowy kwietnia br. - w okresie agonii Jana Pawła II, żałoby po jego śmierci i oczekiwania na wybór nowego papieża - tak pięknie i skutecznie służyli budowaniu wspólnoty Polaków wokół tego, co najważniejsze".
Bp Sławoj Leszek Głódź, komentując werdykt powiedział, że postanowiono przyznać nagrodę dosłownie wszystkim mediom, bowiem wszystkie pracowały profesjonalnie, z sercem i miłością. Natomiast pracujący obecnie w dyrekcji Radia Watykańskiego ks. Andrzej Koprowski podkreślił, że z perspektywy zagranicy widać było doskonale, że sposób w jaki polskie media relacjonowały niezwykłe dni związane z chorobą i pogrzebem Jana Pawła II pozytywnie wpłynął na treść relacji światowych środków przekazu.
Kapituła postanowiła przeznaczyć sumę pieniędzy, związaną z Nagrodą TOTUS w tej kategorii na grant naukowy, służący opisaniu i udokumentowaniu działań mediów we wspomnianym okresie kwietnia 2005 r.
Podsumowując uroczystość Prymas Polski powiedział, że nagrody TOTUS wskazują na te osoby, po których "można się czegoś spodziewać, czegoś od nich wymagać. Prawdziwe dobro zawsze się rozszerza" - dodał kard. Glemp.
Przyznająca Nagrody TOTUS Fundacja dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Stawia sobie za cel wprowadzanie nauczania Jana Pawła II w życie a jej głównymi formami działalności jest fundowanie stypendiów dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży, organizowanie obchodów Dnia Papieskiego oraz konkursu akademickiego im. bp. Jana Chrapka o indeks i staż dziennikarski
Na czele rady Fundacji stoi abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczącym zarządu jest Marek Zdrojewski.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.