O rychłą beatyfikację Karola Wojtyły, obfite owoce Synodu i dobre wybory dla Polaków - modlono się w niedzielę (2 października) rano w Grotach Watykańskich.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp. Edward Ozorowski, delegat Episkopatu Polski na XI Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Eucharystię koncelebrowało ponad 50 polskich księży. Większość z nich to doktoranci mieszkający w Instytucie Polskim w Rzymie. Obecni byli między innymi abp Henryk Hoser, przewodniczący Najwyższej Rady Papieskich Dzieł Misyjnych, ks. Paweł Ptasznik z sekretariatu stanu, ks. Konrad Krajewski – ceremoniarz papieski oraz ks. Czesław Drążek redaktor naczelny polskiego wydania L’Osservatore Romano. Licznie przybyłe siostry zakonne i świeccy wypełnili szczelnie całą kryptę. Na zakończenie liturgii przy grobie Jana Pawła II odśpiewano „Salve Regina”.
W homilii bp Ozorowski mówił o ludzkiej i Bożej sprawiedliwości. Podkreślił, że Bóg jest sprawiedliwy, ponieważ nieskończenie kocha człowieka i nigdy nikogo nie odrzuca. – Nasze życie to nie przypodobanie się światu, ale bycie z Bogiem i wypełnianie Jego woli – mówił bp Ozorowski apelując do zebranych by stali się heraldami Bożej miłości i rozświetlali nią stosunki międzyludzkie.
Dokładnie w pół roku od śmierci Jana Pawła II w modlitwie wiernych proszono o jego rychłą beatyfikację oraz by jego świadectwo życia przyczyniało się do rozpowszechniania pokoju na świecie. Pamiętano także o rozpoczynającym się dziś XI Zgromadzeniu Zwyczajnym Synodu Biskupów. Proszono „by jego owoce przyniosły Kościołowi odrodzenie duchowości eucharystycznej”. Nawiązując do wyborów prezydenckich modlono się za wszystkich Polaków „by kierując się dobrem Ojczyzny w duchu odpowiedzialności dokonali właściwego wyboru władz państwowych”.
Po liturgii wierni modlili się w ciszy przy grobie Jana Pawła II.
Msze św. w Grotach Watykańskich w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II odprawiane są w każdy drugi dzień miesiąca oraz w każdy czwartek.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.