Castel Gandolfo: Papież o polskich wyborach

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że frekwencja do godziny 16:30 wyniosła w całym kraju 27,79 proc.

Papież powiedział po polsku - Matce Bożej powierzam wszystkie pragnienia i wybory narodu polskiego. Słowa te zostały uznane przez obserwatorów za sensacyjny komentarz do polskich wyborów.

Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu Benedykt XVI, który jak wcześniej przewidywano, będzie stronił od polityki i nie będzie komentował bieżących wydarzeń, bezpośrednio odniósł się do wyborów parlamentarnych. Nie uczynił tego nawet przed tygodniem, gdy trwały wybory w Niemczech, jego ojczyźnie.

Słowa, zapewniające o modlitwie za wybory narodu polskiego, zostały przyjęte entuzjastycznie przez setki obecnych na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego Polaków, którzy długo wznosili okrzyki "Dziękujemy" oraz Polska czeka" i "Zapraszamy". Papież także odpowiedział: "dziękuję".

Tekst pozdrowień po polsku został zmieniony w ostatniej chwili. W biuletynie biura prasowego Stolicy Apostolskiej przygotowano obszerniejszy tekst, w którym papież miał odnieść się do wspólnej deklaracji biskupów polskich i niemieckich, podpisanej we Wrocławiu. Benedykt XVI opuścił jednak ten fragment i przeczytał jedynie słowa "Matce Bożej polecam wszystkie pragnienia i wybory narodu polskiego. Niech Wam Bóg błogosławi".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama