Benedykt XVI: Uczę się być papieżem

- Niestety nie ma jeszcze kursów dla nowych Papieży, a ja jestem nim dopiero od pięciu miesięcy - wyznał Benedykt XVI podczas audiencji dla wyświęconych w tym roku biskupów.

Papież przyjął na audiencji 112 biskupów z całego świata uczestniczących w specjalnym kursie wprowadzającym ich w nową posługę, którą zorganizowała Kongregacja ds. Biskupów.

- Od wszystkich biskupów i moich współpracowników w Kurii staram się nauczyć mojego nowego zawodu - wyznał Benedykt XVI. Zebrani przyjęli to zwierzenie burzą oklasków.

Wśród hierarchów z Polski na audiencji byli obecni: biskup polowy WP Tadeusz Płoski, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Ryszard Kasyna.

Papież zalecił nowym biskupom, aby ułatwili swym wiernym spotkanie z Chrystusem, pomagając im odkryć "prymat życia duchowego".

Polecił im także lekturę Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Kompendium, które jest "jego wierną i pewną syntezą".

- Niech te dwa podstawowe dokumenty wiary Kościoła, będą punktem odniesienia dla waszego nauczania i znakiem jedności wiary, jaką żyjemy. Dialogowy charakter kompendium i jego ilustracje mają pomóc każdemu z wiernych na osobista konfrontację z wezwaniem Bożym, które rozlega się w sumieniu, aby nawiązać z Nim wewnętrzną i osobistą rozmowę - powiedział.

Benedykt XVI wezwał biskupów, aby szczególną troską otaczali "udział wiernych w niedzielnej Mszy świętej, w której rozbrzmiewa Słowo życia a sam Chrystus uobecnia się pod postacią chleba i wina".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama