Watykan: Szczegóły śmierci Jana Pawła II

Polska jest katolicka, ale powinna być ekumeniczna i otwarta na inne religie - powiedział mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Rady Imamów Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP podczas debaty VI Zjazdu Gnieźnieńskiego "Europa Ducha".

Pozwólcie mi iść do domu Ojca – to ostatnie słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II przed śmiercią, opowiadał w jednym z wywiadów abp. Stanisław Dziwisz. To świadectwo oficjalnie potwierdził Watykan.

Dziś ukazało się specjalne wydanie „Acta Apostolicae Sedis”, czyli wydawanego przez watykański Sekretariat Stanu biuletynu, zawierającego oficjalne dokumenty Stolicy Apostolskiej. Publikacja zawiera wszystkie komunikaty na temat stanu zdrowia Jana Pawła II, ogłaszane w czasie jego pobytów w szpitalu poprzedzających śmierć. Otwiera ją komunikat biura prasowego Watykanu z 31 stycznia br., informujący o tym, że z powodu grypy "poradzono Ojcu Świętemu odwołać zaplanowane na dzisiaj audiencje".

W biuletynie zamieszczono także przygotowaną na podstawie świadectw osób towarzyszących Ojcu Świętemu przez ostatnie dni życia relację jego odchodzenia do „domu Ojca”. Można dowiedzieć się z niej, że 31 marca po godzinie 11 Jan Paweł II udał się do swej prywatnej kaplicy. Nagle doznał silnych dreszczy, a wkrótce okazało się, że ma mocno podwyższoną temperaturę – do 39,6 stopni. Zaczął się silny szok septyczny, połączony z zapaścią kardiologiczną wywołaną infekcją dróg moczowych. "Natychmiast podjęto odpowiednie działania terapeutyczne i udzielono pomocy kardiologicznej oraz oddechowej. Uszanowano wolę Papieża, który chciał pozostać w domu. Podczas Mszy przy jego łożu, którą Jan Paweł II koncelebrował z przymkniętymi oczyma, kard. Marian Jaworski udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych" – czytamy w relacji.

W biuletynie szczegółowo opisano ostatnią chorobę i agonię Ojca Świętego. 2 kwietnia około godziny 15.30 „bardzo słabym głosem Papież powiedział: Pozwólcie mi iść do domu Ojca. O godzinie 19.00 wszedł w stan śpiączki, a monitor wykazał postępujący zanik funkcji życiowych". Doktor Renato Buzzonetti – przez wiele lat osobisty lekarz Ojca Świętego - stwierdził śmierć Jana Pawła II o godzinie 21.37, ale elektrokardiogram wyłączono dopiero po 20 minutach. Specjalne wydanie „Acta Apostolacie Sedes” można będzie niebawem kupić w księgarni watykańskiej oraz w księgarniach w pobliżu Bazyliki św. Piotra.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama