Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie podziękował młodym Polakom za udział w XX Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii.
W Auli Pawła VI zebrało się ok. 6 tys. pielgrzymów z Polski.
W katechezie Papież podzielił się swoimi refleksjami po zakończonych w ubiegłą niedzielę XX ŚDM. Polacy powitali Benedykta XVI gromkimi okrzykami: "Kochamy Ciebie!"
Zwracając się do Polaków Papież powiedział po polsku: "Witam pielgrzymów z Polski. Dziękuję Wam za obecność i życzliwość. Wspominam niedawny pobyt w Kolonii i dziękuję młodym Polakom za liczny udział w Światowym Dniu Młodzieży. Wszystkim z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!" Po tych słowach pielgrzymi z Polski zaczęli skandować: "Niech żyje Papież!".
W obecnych na Auli Pawła VI Polaków byli m. in. pielgrzymi z Radzymina, Lubawy, Łomży, Tychów.
Publikujemy cały tekst papieskich rozważań:
Drodzy bracia i siostry!
Jak miał to w zwyczaju po każdej pielgrzymce apostolskiej umiłowany Jan Paweł II, ja także chciałbym dzisiaj wraz z wami powrócić do dni spędzonych w Kolonii z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Opatrzność Boża zrządziła, że moja pierwsza podróż pasterska poza granice Włoch miała za cel właśnie mój kraj ojczysty i przypadała z okazji wielkiego spotkania młodzieży świata, w dwadzieścia lat od ustanowienia Światowych Dni Młodzieży, jak w swej proroczej intuicji pragnął niezapomniany mój Poprzednik. Nie przestaję dziękować Bogu za dar tej pielgrzymki, o której zachowam wdzięczną pamięć. Wdzięczność mą kieruję jednocześnie do tych wszystkich, którzy z zaangażowaniem i miłością zorganizowali ją i przygotowali każdą jej fazę: w pierwszym rzędzie do arcybiskupa Kolonii, kardynała Joachima Meisnera, do kardynała Karla Lehmanna, przewodniczącego konferencji episkopatu oraz do biskupów Niemiec, z którymi spotkałem się na zakończenie mej wizyty.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.