O modlitwę w intencji rozpoczynającej się w czwartek papieskiej podróży "do Kolonii na spotkanie z młodzieżą świata" prosił Benedykt XVI Polaków zgromadzonych na audiencji ogólnej w Castel Gandolfo.
To krótkie przemówienie było jednym z kilku, jakie Papież skierował do różnych grup pielgrzymów z całego świata po wygłoszeniu katechezy nt. Boga, który jest naszą radością i nadzieją. Podstawą rozważań był tym razem Psalm 126 (125).
Oto słowa Ojca Świętego do Polaków:
"Witam obecnych tu Polaków. Jak wiecie, jutro udaję się do Kolonii na spotkanie z młodzieżą świata. Bardzo was proszę o modlitwę za mnie i za tych młodych ludzi, którzy dają świadectwo wiary, nadziei i miłości. Im i wam wszystkim niech Bóg błogosławi".
Polacy, zgromadzeni na dziedzińcu letniej rezydencji papieskiej, z wielkim entuzjazmem przyjęli słowa Papieża, wołając m.in. "Niech żyje Papież!" i zapraszając go do odwiedzenia Polski.
Tym razem Benedykt XVI nie streszczał swej katechezy w różnych językach, ale w krótkich przemówieniach do poszczególnych grup językowych przypominał o czekającej go podróży do Kolonii i prosił o modlitwy w tej intencji i za zgromadzoną tam młodzież z całego świata.
Katecheza, oparta na Psalmie 126 (125), była kolejnym nauczaniem papieskim z rozpoczętego jeszcze przez Jana Pawła II jesienią ub.r. cyklu o miejscu Nieszporów w Liturgii Godzin Kościoła. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Psalm ten przywołuje przed nasze oczy wydarzenie opisane w drugiej części Księgi Izajasza, zwane "drugim wyjściem". Jest to powrót Żydów z niewoli babilońskiej do ziemi swych przodków. Wywołuje on radość porównywalną z pierwszym powrotem, gdy naród wybrany został wyzwolony z niewoli egipskiej. W Psalmie słowa radości przeplatają się z obawami i goryczą, które jednak ostatecznie zostają pokonane dzięki potędze Pana.
Impuls do realizacji projektu pochodził od Żandarmerii Watykańskiej.
Pokój? Jedność? Doktryna społeczna? AI? Co może być jej tematem?
"Pamiętać, że świat należy postrzegać również z perspektywy ulicy” –