Papież w nowych wcieleniach

Kto zagra młodego Karola Wojtyłę we włoskim serialu o Janie Pawle II? - zastanawia się na drugiej stronie Gazeta Wyborcza.

Nieoficjalnie wymienia się wybitnego brytyjskiego aktora Josepha Fiennesa, znanego m.in. z "Zakochanego Szekspira" i "Lutra". W postać starszego Papieża wcieli się Ian Holm, odtwórca roli hobbita we "Władcy Pierścieni".

Czterogodzinny serial o tymczasowym tytule "Jan Paweł II" reżyseruje Amerykanin John Kent Harrison. Zdjęcia mają być kręcone we Włoszech i w Polsce. Emisja planowana jest na późną jesień w telewizji RAI Uno.

Fabuła ma się rozpocząć od zamachu na Papieża 13 maja 1981 roku i zostanie poprowadzona aż do śmierci Jana Pawła II w kwietniu tego roku. Retrospekcje przypomną lata młodości Wojtyły - II wojnę światową, przeobrażenia duchowe i moment wstąpienia do seminarium. - Serial ma pokazać życie Ojca Świętego, nie będzie to jednak dokument, zimna kronika, lecz analiza fenomenu Wojtyły -zapowiada Matilde Bernabei, wiceprezes włoskiej telewizji Lux Vide. Film realizuje włoska telewizja publiczna RAI i Lux Vide we współpracy z amerykańską stacją CBS oraz partnerami z Francji, Niemiec i Hiszpanii.

Scenariusz wstępnie zaakceptowali historycy z Watykanu, dzięki temu realizatorzy będą mogli swobodnie filmować na placu św. Piotra i w pomieszczeniach watykańskich. Początek zdjęć Bernabei przewiduje na 1 sierpnia, jednak castingi na role drugoplanowe potrwają do 25 sierpnia.

Znamy już jednego z dwóch odtwórców roli głównej - Iana Holma, który wcieli się w postać Jana Pawła II w latach pontyfikatu. 74-letni Holm, jeden z najbardziej cenionych brytyjskich aktorów, grał w ponad stu filmach, m.in. Napoleona, Kafkę, Frankensteina i Lecha Wałęsę. Jego ostatnia głośna rola to hobbit Bilbo Baggins we "Władcy Pierścieni".

Nadal nie wiadomo, kto zagra młodego Karola Wojtyłę - ta kwestia wzbudza zresztą najwięcej emocji. Jak podaje włoski dziennik "Il Giornale", jednym z prawdopodobnych kandydatów jest brytyjski aktor Joseph Fiennes, znany m.in. z "Zakochanego Szekspira", "Lutra" i "Wroga u bram". Atutem Josepha może się okazać znakomita rola charyzmatycznego Marcina Lutra, który siłą charakteru, wiarą w Boga, poczuciem sprawiedliwości, dobrocią i wrażliwością na krzywdę innych ludzi przypomina postać młodego Wojtyły.

W sierpniu ruszą też zdjęcia do drugiej części filmu "Karol - człowiek, który został papieżem" w reżyserii Giacomo Battiato, z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Film skupi się na przedstawieniu samego pontyfikatu Jana Pawła II. Podobnie jak pierwszą część filmu tę drugą wyemituje prywatna telewizja włoska Mediaset.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama