Papież Benedykt XVI zaapelował o uwolnienie włoskiej wolontariuszki porwanej przed trzema tygodniami w Afganistanie.
- Przyłączam mój głos do głosu prezydenta Republiki Włoskiej, prezydenta Afganistanu oraz narodów włoskiego i afgańskiego, by prosić o uwolnienie włoskiej wolontariuszki Clementiny Cantoni - powiedział Ojciec Święty po modlitwie Anioł Pański 5 czerwca na placu św. Piotra.
- Bolesne doświadczenie, które przeżywa ta nasza siostra, niech stanowi bodziec do poszukiwania - przy pomocy wszelkich możliwych środków - pokojowego i braterskiego porozumienia między poszczególnymi osobami i narodami - powiedział Papież.
32-letnia współpracownica organizacji "Care" znajduje się od trzech tygodni w rękach jednej z afgańskich band. Jak doniosły media włoskie, porywacze reprezentowani przez Timora Shaha, żądają okupu w wysokości 40 tys. dolarów, wypuszczenia na wolność ich ludzi przebywających w więzieniach oraz innych gwarancji.
Benedykt XVI wyraził też zaniepokojenie sytuacją w Boliwii. Od dwóch tygodni w stolicy kraju, La Paz, oraz w innych większych miastach kraju dochodzi do licznych protestów, których uczestnicy spierają się o zasoby naturalne kraju oraz o opodatkowanie prywatnych koncernów wydobywczych.
Liczne regiony świata doświadczają w chwili obecnej napięć społecznych i politycznych, które grożą w niektórych przypadkach wybuchem poważnych konfliktów - powiedział Papież. Dodał, że chodzi mu zwłaszcza o Boliwię i "panującą tam niepokojącą sytuację".
- Prosząc was o modlitwy za ten drogi naród, powierzam Matce Bożej moją nadzieję i mój apel, ażeby we wszystkich przeważyło poszukiwanie dobra wspólnego, poczucie odpowiedzialności oraz gotowość do szczerego i lojalnego dialogu - powiedział Benedykt XI.
Sytuacja w Boliwii stała się na tyle poważna, że prezydent Carlos Mesa zwrócił się do Kościoła katolickiego, by ten podjął się roli mediatora.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.