Hiszpania: Sondaż o Janie Pawle II

83% Hiszpanów uważa, że Jan Paweł II odegrał dużą rolę w historii ludzkości w drugiej połowie XX wieku - podało Radio Watykańskie.

Tak wynika z badań Ośrodka Badań Socjologicznych (Centro de Investigaciones Sociológicas), które zostały opublikowane w tych dniach w Madrycie. Dla większości (46,7%) cechą, która najbardziej definiuje postać zmarłego papieża jest jego wielkie człowieczeństwo.

Zdaniem ankietowanych Jan Paweł II odegrał bardzo ważną rolę w drugiej połowie XX wieku i zdecydowanie wyprzedza takie osoby jak matka Teresa z Kalkuty, Michail Gorbaczow, Yaser Arafat czy Nelson Mandela. W osobie papieża, oprócz jego człowieczeństwa, zwraca uwagę zdecydowany sprzeciw wobec wojen (21,6 %), normy życia moralnego (12, 8%) i opór wobec komunizmu (5 %)

Mimo iż 2/3 trzeci ankietowanych (61,2 %) uważa, że śmierć papieża nie spowodowała wzrostu ich wrażliwości religijnej, to 13, 9 % uznaje, że ten wzrost był duży lub bardzo duży.

Od papieża Benedykta XVI ankietowani oczekują, że będzie służył najbardziej ubogim (59, 6%), otworzy się na zmiany i postęp (44, 8%), poprze dialog z innymi religiami (21,2 %) oraz rozpowszechni nauczanie katolickie na całym świecie (15%).

Należy dodać, że w poprzednich badaniach nad stanem religijności, które zostały opublikowane w połowie maja, por raz pierwszy od 2001 roku wzrosła liczba Hiszpanów, którzy deklarowali się katolikami (79,3%).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama