Watykan: L'Osservatore Romano było pierwsze

Kiedy przed bazyliką watykańską dziesiątki tysięcy ludzi skandowało imię Benedykta XVI na placu zaczęto sprzedawać nadzwyczajne wydanie L'Osservatore Romano. (foto)



Był to pierwsza gazeta na świecie, która trafiła do czytelników z wiadomością o wyborze 264 Następcy świętego Piotra. Ogłoszenie wyboru kardynała Josepha Ratzingera nastąpiło o godzinie 18,43, oficjalny dziennik watykański ukazał się o 19.10. Redakcja miała gotowych 60 pierwszych stron z nazwiskami potencjalnych kandydatów…

Gazeta rozeszła się natychmiast. Po dodruki dziś rano przed kioskami w okolicach Watykanu ustawiały się kolejki. Wiele osób kupowało kilka egzemplarzy L’Osservatore Romano mówiąc, że jest to nie tylko wspaniała pamiątka ale i doskonały prezent dla przyjaciół. Szkoda tylko, że niektórzy kioskarze spekulowali na nadzwyczajnym numerze sprzedając go za podwójną cenę. Tak było zaledwie dwieście metrów od domu, w którym przez ostatnie lata mieszkał prefekt Kongregacji Nauki Wiary a dzisiejszy Papież Benedykt XVI.

HABEMUS PAPAM
IOSEPHUM RATZINGER
QUI SIBI NOMEN IMPOSUIT
BENEDICTUM XVI


Pod tymi słowami widnieje czarno-białe zdjęcie uśmiechniętego Papieża, z dłońmi wzniesionymi w górę w geście pozdrowienia. Pod nim krótki, ale jakże wymowny tekst.

Przeszliśmy przez smutek Wielkiego Piątku; płakaliśmy; czuliśmy się sierotami po stracie Ojca, który cały spalił się dla Chrystusa i dla Jego Kościoła. Modliliśmy się. Czekaliśmy. Błagaliśmy Najświętsze Serce Jezusa. I oto Pan z głębi swego Serca ofiaruje nam Następcę świętego Piotra. Już nie jesteśmy sami. Nasze żeglowanie powraca na kurs; zaczynamy ponownie iść pielgrzymim rytmem; Dziękujemy Ci Ojcze Święty, że powiedziałeś „tak”. To „tak”, które i my mówimy Tobie. Bez obaw i z miłością. Z tą piotrową miłością, która od około półtora wieku jest naszą dumą.

Na kolejnych stronach nadzwyczajne wydanie L’Osservatore Romano publikuje życiorys Benedykta XVI zatytułowany: Z chrześcijańskiej ziemi niemieckiej na katedrę Apostoła Piotra. Ponadto watykański dziennik prezentuje obszerną refleksję na temat tajemnicy posługi Piotrowej analizując ją z punktu widzenia Ojców Kościoła, Soboru Watykańskiego II i nauczania Jana Pawła II,. Na ostatniej stronie dziennik publikuje zdjęcie komina na dachu kaplicy Sykstyńskiej z którego unosi się biały dym.
Pod nim słowa: wtorek, 19 kwietnia – godz. 17.50
«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama