Papieska Akademia Nauk zaprosiła do Watykanu polityków, naukowców i przywódców religijnych z całego świata w celu wypracowania międzynarodowej strategii zarządzania wodą.
Przy okazji rozpoczętego dziś spotkania przypomniano, że prawie 750 mln ludzi nie ma wciąż dostępu do wody pitnej.
Organizatorzy watykańskiego szczytu przytaczają słowa Papieża Franciszka, że nie wydaje się wcale absurdem, iż kolejna wojna światowa mogłaby wybuchnąć właśnie z powodu walki o wodę. Przypominają zarazem, że dostęp do tego życiodajnego płynu wynika z samego prawa do życia każdego człowieka. Stąd konieczność wypracowania odpowiedniej polityki światowej, krajowej i regionalnej, by nie było już ludzi, którym neguje się to fundamentalne prawo.
„Dostęp do wody pitnej jest jednym z warunków godnego życia” – podkreśla przewodniczący obradom brazylijski kardynał Claudio Hummes. W spotkaniu biorą udział m.in. główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, minister spraw islamskich z Maroka Ahmed Toufiq i argentyński minister ds. środowiska. Dwudniowy szczyt, który odbywa się pod hasłem: „Prawo człowieka do wody”, zakończy się wydaniem wspólnej deklaracji, mającej pokazać drogi wyjścia z coraz powszechniejszego kryzysu, jakim jest brak dostępu do wystarczającej ilości wody.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.