W leżącej w tym rejonie Awdiejewce zakończyła się właśnie dwudniowa wizyta nuncjusza apostolskiego abp. Claudio Gugerottiego i bp. Jana Sobiły, koordynatora akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”.
To 35-tysięczne miasto od ponad dwóch tygodni jest pod obstrzałem prorosyjskich separatystów.
Wizyta nuncjusza apostolskiego na Ukrainie na terenach tzw. strefy ATO (Operacji Antyterrorystycznej) miała na celu przekazanie papieskiego błogosławieństwa i była gestem solidarności z mieszkańcami miasta Awdiejewka. Abp Claudio Gugerotti chciał także poznać potrzeby miejscowej ludności celem jak najlepszego wykorzystania środków rozdzielanych w ramach papieskiej akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”.
Towarzyszący mu bp Jan Sobiło tak relacjonuje sytuację w mieście Awdiejewka i jego najbliższej okolicy: „Mieliśmy okazję zobaczyć uszkodzone ostrzałami bloki mieszkalne. Wszędzie widać żołnierzy. Sytuacja na wschodzie jest bardzo trudna. To jest wielkie zadanie dla wszystkich organizacji humanitarnych. W szczególności konieczna jest opieka nad dziećmi, które przeżyły ostrzał. To był wielki stres i dzieci te już różnią się od swoich rówieśników, którzy żyją w miejscach, gdzie jest spokojnie. Także osoby starsze są tutaj zdesperowane. Nie mają gdzie wyjechać i żyją z dnia na dzień. Mówią: przeżyliśmy dzień, nie było obstrzałów, dzięki Bogu! Czekamy na następny dzień”.
Bardzo trudna sytuacja jest w wioskach leżących bezpośrednio na linii działań zbrojnych. Brakuje tam przede wszystkim pomocy medycznej i żywości. W strefie ATO odnotowuje się wielkie zubożenie ludności, bo nie działa tam większość zakładów pracy, a zatem ludzie nie mają środków potrzebnych do utrzymania.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.