Oficjalną wizytę w Watykanie złożyło kierownictwo węgierskiego urzędu, którego zadaniem jest udzielanie pomocy prześladowanym wyznawcom Chrystusa.
Ma ono rangę podsekretariatu przy Ministerstwie Zasobów Ludzkich. Węgierscy politycy zostali przyjęci przez szefa watykańskiej dyplomacji abp. Paula Gallagera, prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonarda Sandriego oraz sekretarza Papieskiej Rady Iustitia et Pax abp. Silvana Tomasiego. Bence Rétvári, sekretarz ministerstwa zasobów ludzkich, podkreślił, że Węgry od dawna interesują się losem prześladowanych chrześcijan.
„Już w 2011 r., czyli jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu migracyjnego, podczas węgierskiej prezydencji w Unii Europejskiej prześladowanie chrześcijan zostało uznane za jeden z naszych priorytetów. Chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną grupą na świecie, a zarazem najmniej się o nich mówi. Istnieją o wiele mniej liczne grupy, o których mówi się więcej, wydawane są oficjalne oświadczenia, powstają ideologiczne dokumenty o ich dyskryminacji w majestacie prawa. Tu tymczasem nie chodzi o dyskryminację, lecz o zagrożenie życia. Węgry jako kraj o chrześcijańskiej tradycji, kulturze i religii uważają za swój obowiązek tym ludziom pomagać. Bez przesady można powiedzieć, że chodzi tu o setki milionów ludzi, których życie jest zagrożone. Chcemy, by tym problemem nie zajmowały się jedynie organizacje pozarządowe, ale by na forum ONZ czy Rady Europy tę kwestię reprezentowały państwa członkowskie” – powiedział Radiu Watykańskiemu Bence Rétvári.
Z kolei Tamás Török, szef urzędu ds. pomocy dla prześladowanych chrześcijan, przyznał, że Węgry szukają w tej sprawie sprzymierzeńców. Liczą między innymi na Polskę.
„Niedawno byłem w Krakowie na pewnej konferencji i z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem się, że również Polska zastanawia się nad utworzeniem podobnej instytucji. Na razie do tego nie doszło. W każdym razie nie tylko na Węgrzech istnieje wola podjęcia działań w tym kierunku. Mamy nadzieję, że nasza praca przyczyni się do ustanowienia kolejnych tego typu urzędów, bo dzięki temu będzie można podejmować wspólne i bardziej skuteczne kroki na arenie międzynarodowej. Nasza wizyta w Watykanie jest tego świadectwem” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Tamás Török.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.