Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przebywa w Malawi jako wysłannik Papieża na konsekrację stołecznej katedry św. Józefa, która odbędzie się 5 listopada.
„Radość płynąca z Bożego miłosierdzia powinna umacniać w nas pragnienie dzielenia się tym, co sami otrzymaliśmy – powiedział kard. Fernando Filoni w homilii wygłoszonej na Mszy w Lilongwe, stolicy Malawi. – Prawdziwy chrześcijanin powinien mieć zapał misyjny, który motywuje go do takiej pracy, aby nikt nie został stracony. Jezus wzywa nas do radosnej gorliwości w poszukiwaniu tych, którzy potrzebują Bożej miłości i miłosierdzia”.
Po wczorajszej Mszy kard. Filoni spotkał się z księżmi, zakonnikami i zakonnicami pracującymi w Malawi. Mówił do nich o Kościele, który ze swej natury jest misyjny, zachęcając do podtrzymywania w sercach żywego ognia miłości przez życie duchowe, trzymanie się zasad moralnych i służbę bliźnim. Podkreślił, że kapłaństwo nie jest pracą zawodową ani funkcją biurokratyczną, pełnioną tylko przez jakiś czas, ale to sposób życia. Mówiąc o celibacie zauważył, że wybór ten należy rozpatrywać w powiązaniu ze święceniami i ślubami zakonnymi. Celibat przyjmuje się podejmując „decyzję w wolności i w pełnej miłości. Trzeba ją wciąż odnawiać ze świadomością kruchości ludzkiej kondycji”.
Po zakończeniu wizyty w Malawi prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów odwiedzi jeszcze Zambię. Kard. Filoni będzie się tam się m.in. modlił z zakonnicami w klasztorze klarysek i u sióstr misjonarek miłości Matki Teresy oraz spotka się z biskupami i formatorami trzech wyższych seminariów duchownych.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.