Papież w Lund: Nie możemy pogodzić się z podziałem

Z udziałem papieża Franciszka w Szwecji trwają obchody 500-lecia Reformacji. Hasłem tej 17-stej zagranicznej podróży podczas obecnego pontyfikatu są słowa: „Razem w nadziei”.

Po południu Ojciec Święty wziął udział w modlitwie ekumenicznej w katedrze luterańskiej w Lund. W wygłoszonej przy tej okazji homilii papież Franciszek podkreślił, że istotą wysiłków na rzecz zjednoczenia chrześcijan jest trwanie w jedności z Chrystusem, bez którego „nic nie możemy uczynić”.

 

TŁUMACZENIE:
„Nie możemy pogodzić się z podziałem i dystansem, jaki rozdzielenie wytworzyło między nami. Możemy to naprawić w kluczowym momencie naszej historii, przezwyciężając spory i nieporozumienia, które często uniemożliwiały nam zrozumienie siebie nawzajem.”

 

Ojciec Święty zaznaczył, że jedność chrześcijan jest pragnieniem samego Jezusa. Dlatego trzeba spojrzeć z miłością i szczerością na przeszłość „i uznać błąd oraz prosić o przebaczenie”. Dodał, że również lud Boży pragnie jedności. Bowiem podział „historycznie został utrwalony bardziej przez ludzi władzy tego świata, niż ze względu na wolę wiernego ludu”.

 

TŁUMACZENIE:
„Jako chrześcijanie będziemy wiarygodnym świadectwem miłosierdzia na tyle, na ile przebaczenie, odnowa i pojednanie będą między nami codziennym doświadczeniem. Wspólnie możemy głosić oraz konkretnie i radośnie ukazywać Boże miłosierdzie, broniąc i służąc godności każdej osoby. Bez tej służby dla świata i w świecie wiara chrześcijańska jest niepełna.”

 

Na zakończenie Franciszek zachęcił do modlitwy, aby luteranie i katolicy byli zjednoczeni z Chrystusem, „aby móc razem nieść Jego Słowo światu, który potrzebuje Jego czułości i miłosierdzia”.

Jeszcze dzisiaj papież weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym na stadionie w Malmö. Jutro natomiast Ojciec Święty odprawi w Malmö Mszę św. dla katolików Szwecji i Skandynawii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama