We wrześniu 2016 roku papież ponownie odwiedzi Asyż. Tym razem będzie uczestniczył w Światowym Dniu Modlitw o Pokój.
Za stroną watykańską publikujemy program spotkania:
O 10:30 papież wyleci helikopterem z Watykanu. Nieco ponad pół godziny później wyląduje na terenie ośrodka sportowego “Migaghelli” w Santa Maria degli Angeli. O 11:30 planowane jest jego przybycie na teren klasztoru św. Franciszka w Asyżu. Ojca Świętego będą oczekiwali: o. Mauro Gambeti, kustosz klasztoru, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, reprezentant muzułmanów, arcybiskup Canterbury Justin Welby, patriarcha kościoła syryjsko-prawosławnego Antiochii Efrem II, przedstawiciel judaizmu i najwyższy przełożony japońskiej szkoły buddyjskiej Tendai. Razem dotrą do klasztoru Sykstusa IV, gdzie będą na nich czekali przedstawiciele kościołów i religii świata oraz biskupi Umbrii. Ojciec Święty przywita się indywidualnie z zebranymi.
O 13:00 zaplanowano wspólny obiad w refektarzu. Zaproszono na niego także kilka osób - ofiar wojen. Dr Marco Impagliazzo, przewodniczący wspólnoty Sant'Egidio przypomni 25 rocznicę wyboru na patriarchę Jego świątobliwości Bartłomieja I.
O 15:15 zaplanowano indywidualne spotkania papieża z patriarchą Bartłomiejem I, reprezentantem muzułmanów, abp Justinem Welbym, katolikosem Efremem II i przedstawicielem judaizmu.
O 16:00 rozpocznie się jednoczesna, ale odbywająca się w różnych miejscach, modlitwa przedstawicieli różnych religii o pokój. Modlitwa ekumeniczna chrześcijan odbędzie się w Bazylice św. Franciszka, w kościele dolnym. Planowana jest na godzinę. Po zakończeniu modlitwy jej uczestnicy opuszczą Bazylikę. Na Piazza San Francesco spotkają przedstawicieli innych religii, którzy modlili się w innych miejscach, a następnie zajęli miejsca na placu.
O 17:15 rozpocznie się ceremonia zakończenia. Rozpocznie ją pozdrowienie wygłoszone przez biskupa miejsca, abp. Domenico Sorrentino. Następnie swoje przesłania wygłoszą: świadek - ofiara wojny, patriarcha Bartłomiej I, reprezentant muzułmanów, przedstawiciel judaizmu, przedstawiciel buddyzmu japońskiego i prof, Andrea Ricardi, założyciel wspólnoty Sant'Egidio. Po nich swoje przemówienie wygłosi papież Franciszek.
Następnie dzieci pochodzące z różnych narodów przyniosą tekst Apelu o Pokój, który zostanie odczytany. Chwilą ciszy po jego odczytaniu zostaną uczczone ofiary wojen. Uroczystość zakończy podpisanie Apelu, zapalenie świec i przekazanie znaku pokoju.
O 18:30 Papież uda się samochodem na lądowisko dla helikopterów w Santa Maria degli Angeli, skąd pół godziny później odleci do Watykanu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.