Dzień Wspólnoty na Górze Świętej Anny.
- Zgromadziliśmy się, aby dokonać dzieła odnowy przymierza z Bogiem, które Bóg zawarł z nami w dniu naszego chrztu. Chcemy też razem wołać o pokój na świecie, chcemy pamiętać o ofiarach przemocy, zwłaszcza tych ostatnich z Monachium - powiedział rozpoczynając Mszę św. w grocie lurdzkiej na Górze Świętej Anny biskup opolski Andrzej Czaja.
Dzień Wspólnoty ŚDM rozpoczął się w sanktuarium św. Anny półtorej godziny wcześniej kiedy grupy uczestników ŚDM goszczące w diecezji opolskiej zaczęły schodzić się do groty lurdzkiej. Góra Świętej Anny jeszcze czegoś takiego w swojej historii nie przeżywała: wielobarwne, radosne zgromadzenie ponad 4 tysięcy młodych z ponad 20 krajów tętniło życiem, spontanicznie wznoszonymi okrzykami, pieśniami i hymnami poprzednich ŚDM: „Abba, Ojcze” oraz „Jesus Christ you are my life”.
Na Mszę św. przyjechało także ponad tysiąc wiernych diecezji opolskiej, którzy chcieli dzielić radość młodych i zaczerpnąć z ich entuzjazmu. - Tak jak mówi Ojciec Święty: z kim przestajesz, takim się stajesz. Zawsze chcę być młoda duchem, tak jak nasz Jan Paweł II. Gościmy w domu jedną Czeszkę. Na początku była taka bardzo wyciszona, a teraz dzielić się z nami radością i z dnia na dzień emanuje coraz większą miłością i otwartością - mówi Gabriela Krajuszek-Schatt z Koźla, która przyjechała na spotkanie młodych pielgrzymów ŚDM.
Mszy św. odprawianej w języku łacińskim przewodniczył bp Andrzej Czaja, a koncelebrowali m.in. kard. Philippe Barbarin - arcybiskup Lyonu (Francja), kard. José Luis Lacunza Maestrojuán , biskup David (Panama), arcybiskupi i biskupi z Czech, Niemiec, Malawi, Libanu, Holandii, Australii oraz około dwustu księży diecezji opolskiej oraz opiekunów grup młodych pielgrzymów.
Andrzej Kerner /Foto Gość Od lewej: kard. Philippe Barbarin, bp Andrzej Czaja, kard.José Luis Lacunza Maestrojuán - Święta Anna zdaje się nam mówić: Jezus powinien być w naszym życiu zawsze na pierwszym miejscu, Maryja na drugi, nasz bliźni na trzecim - jeśli zależy nam na dojściu do Domu Ojca, do nieba. Trzeba Jezusowi otworzyć drzwi serca, przyjąć Go z radością i z nim iść przez życie. Dlatego papież senior w swej encyklice „Deus Caritas Est” stwierdza: „u początku bycia chrześcijaninem nie ma decyzji etycznej czy jakiejś wielkiej idei, ale spotkanie.
Spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę a tym samym decydujące ukierunkowanie”. Być chrześcijaninem znaczy Boga brać w swoje życie, Bogiem żyć i Bogiem się dzielić stale - mówił w kazaniu opolski ordynariusz.
Po kazaniu nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, które poprowadził kard. Barbarin. - Widzę wśród was tyle entuzjazmu, a cóż dopiero będzie w Krakowie podczas spotkania z papieżem Franciszkiem! Pojedziecie w kierunku Krakowa - poproście tam Boga o niesamowity dar: o to byście mogli wytrwać w miłości Jezusa aż do ostatniego tchnienia - powiedział przed końcowym błogosławieństwem francuski kardynał.
Pod koniec Mszy św. nastąpił także akt przekazania duszpasterstwu młodzieży diecezji opolskiej krzyża ze specjalnym, towarzyszącym mu przesłaniem biskupa opolskiego Andrzeja Czai dla młodych:” Śmierć Pana głoście! To znaczy miłość Jezusa, Jego bliskość i obecność pośród nas, i nowe życie dla nas. Dlatego, że On życie dał, żyje z nami i dla nas, i tak okazuje nam swoje miłosierdzie. Zatem miłosierdzie Pana głoście! Trwajcie przed Jezusem i Jemu służcie! Astare coram Iesu et Ei ministrare!”.
Po Mszy św. pielgrzymi udali się do Opola na dalszy ciąg Dnia Wspólnoty.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.