Italia na służbie w Cieszynie

Sadzili drzewa, porządkowali groby polskich i włoskich żołnierzy, śpiewali i tańczyli dla seniorów - od samego rana prawie 400 Włochów, którzy spędzają "Dni w Diecezji" w parafiach Cieszyna, zaangażowało się w życie miasta.

Na początku śpiewali z pewną nieśmiałością. Nie wiedzieli jaki repertuar będzie najodpowiedniejszy dla cieszyńskich chorych. Aż ktoś z opiekunów seniorów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego prowadzonego przez siostry boromeuszki w Cieszynie rzucił: "Zaśpiewajcie wesoło, tak jak potraficie!". I ruszyli na całego! Zabawy, największe przeboje muzyki włoskiej, tańce - godzina minęła jak z bicza strzelił!

- Ale są piękni! Wspaniali! Tacy uśmiechnięci i weseli - cieszyli się podopieczni sióstr. To właśnie dla nich, na dziedzińcu placówki, specjalnie występowali młodzi Włosi, którzy goszczą w Cieszynie w ramach Dni w Diecezji.

Włoskie pieśni, piosenki i zabawy młodzi zaprezentowali także podopiecznym sióstr boromeuszek   Urszula Rogólska /Foto Gość Włoskie pieśni, piosenki i zabawy młodzi zaprezentowali także podopiecznym sióstr boromeuszek
Sobota 23 lipca, to według bielsko-żywieckiego programu Dni w Diecezji, dzień zaangażowania społecznego. We wszystkich 130 parafiach, w których przebywają ​uczestnicy ŚDM, włączyli się oni w różnoraki sposób w życie wspólnot.

W Cieszynie ten szczególny dzień rozpoczęła rano wspólna modlitwa Koronki Do Bożego Miłosierdzia na cieszyńskim Rynku.

Każdy z Włochów mógł zaangażować się w jedno z dziesięciu zadań - m.in. na Zamku Cieszyńskim mogli zaprojektować własną nowoczesną kartkę pocztową, w Bibliotece Miejskiej pracowali w nowoczesnej pracowni multimedialnej, na wzgórzu Cieślarówki sadzili drzewa - pamiątki ŚDM w mieście, na cmentarzu komunalnym porządkowali groby polskich i włoskich żołnierzy.

Seniorzy przysłuchujący się młodym Włochom   Urszula Rogólska /Foto Gość Seniorzy przysłuchujący się młodym Włochom
Włosi uczestniczyli także w organizowaniu zajęć dla chorych i niepełnosprawnych w Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, w placówkach opiekuńczych i leczniczych prowadzonych przez siostry elżbietanki cieszyńskie i boromeuszki. U braci bonifratrów wzięli udział w zajęciach muzycznych, w Książnicy Cieszyńskiej poznawali kilkusetletnie starodruki obejmujące także literaturę włoską. Osobna grupy przygotowała specjalny fotoreportaż "Cieszyn oczami Włochów".

- Grupę Włochów gościliśmy także na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Oprowadziliśmy ich po tym miejscu, pokazaliśmy im Rotundę św. Mikołaja - najstarszy kościół w Polsce. Pokazaliśmy, że jest także uwieczniony na banknocie dwudziestozłotowym, a potem zaprosiliśmy naszych gości do udziału w specjalnych warsztatach - relacjonują Władysław Żagan, Ewa Panasiuk i Iga Bieszczanin, stażyści Zamku Cieszyn. - Jako, że Zamek Cieszyn jest centrum promocji nowoczesnego dizajnu i wzornictwa, zaproponowaliśmy im wykonanie autorskich kartek pocztowych z Cieszyna. Każdy mógł w tym celu wykorzystać przygotowane szablony napisów oraz symboli miasta i za pomocą farby w sprayu przygotować własną pracę.

Podopieczni sióstr byli zachwyceni występami Włochów!   Urszula Rogólska /Foto Gość Podopieczni sióstr byli zachwyceni występami Włochów!
Jak podkreślają młodzi stażyści, włoscy goście zaskoczyli ich pomysłowością, kreatywnością i doskonała organizacją pracy!

Po pracy wszyscy Włosi spotkali się na Mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny.

Wspólne cieszyńskie świętowanie podsumuje wielki wieczorny koncert na Rynku. Wystąpi m.in. zespół muzyczny parafii św. Marii Magdaleny, zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Swój program przedstawią także Włosi. Na finał, o godzinie 20.00 zagra zespół Anti Babylon System z Bielska-Białej. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg