Prawie 200 pielgrzymów z różnych stron świata wzięło udział we Mszy św. w koszalińskiej katedrze.
Przy ołtarzu razem z bp. Edwardem Dajczakiem stanęli do koncelebry kapłani z kilku krajów. Przyjechali z młodzieżą m.in. z Kolumbii, Nikaragui, Szwajcarii, Niemiec, Rwandy.
Od Eucharystii uczestnicy Światowych Dni Młodzieży oficjalnie rozpoczęli Tydzień Misyjny, który zdecydowali się spędzić w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
W homilii bp Edward Dajczak wzywał ich do świadectwa wiary. - W Ewangelii bardzo często czytamy o ludziach, którzy słuchali słowa Bożego, ale go nie słyszeli. Tym, co pozwala zmienić taki stan, jest doświadczenie Boga. Jest ono możliwe także dzięki znakom i świadectwu drugiego człowieka - mówił bp Dajczak.
- Światowe Dni Młodzieży są dla nas wielką szansą, aby doświadczyć obecności Boga we wspólnocie. Możemy Go spotkać tu i teraz, sami przeżyć spotkanie z Nim, ale także pomóc innym, aby też mogli Go doświadczyć. Dzisiaj nie tylko uczymy się Jezusa, ale również dla tych, których spotkamy, jesteśmy przypowieścią o Jezusie. Oni mogą zobaczyć Go w nas. Być może nie mają innej szansy. Dzielcie się Jezusem, który jest w was. Każdy z nas ma wiarę, jeden mocniejszą, inny słabszą, albo średnią. Ale mamy ją i to jest nasze szczęście. Dzielmy się tym, bo wielu tego nie doświadcza - zachęcał ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski.
Po Mszy św. w zakrystii, uwagę wszystkich zwraca ks. Joseph, czarnoskóry kapłan z Rwandy, uśmiechnięty od ucha do ucha. W swojej wypowiedzi potwierdza słowa biskupa z homilii, podając konkretny sposób dzielenia się wiarą. - Moje najważniejsze oczekiwanie, co do tych dni, to właśnie spotkanie z Jezusem. Naprawdę chciałbym Go spotkać. ŚDM to doskonała okazja ku temu. To prawda, że można Go spotkać wszędzie i zawsze, ale takie wydarzenie są wyjątkowe. Tutaj doświadczamy Jezusa we wspólnocie z ludźmi, którzy pochodzą z różnych krajów świata. Niesamowite jest to poczucie uniwersalności Kościoła. Wtedy nie istnieją nawet bariery językowe. Mimo różnic, można się dogadać. Np. uśmiech, który pochodzi rzeczywiście z serca, w którym jest Bóg, możne naprawdę wiele przekazać. Tak, można ewangelizować uśmiechem - zapewnia Afrykańczyk.
Mimo, że Msza św. sprawowana była po polsku, uczestnicy z różnych stron świata, w swoich językach, włączali się w modlitwę. Żywiołowo reagowali także na śpiewy.
Przed rozpoczęciem Mszy św., w imieniu władz miasta, pielgrzymów powitał wiceprezydent Wojciech Kasprzyk.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.