ŚDM: Rozpoczęły się Dni w Diecezjach

Dziś rozpoczęły się Dni w Diecezjach – cykl wydarzeń modlitewnych, ewangelizacyjnych, kulturalnych i sportowych z udziałem około 115 tysięcy młodych katolików ze 135 krajów i tysięcy ich polskich rówieśników.

Wydarzenie to bezpośrednio poprzedza 31. Światowe Dni Młodzież w Krakowie z udziałem papieża Franciszka.

Rozpoczęte dziś Dni w Diecezjach potrwają do niedzieli, 24 lipca. Następnie ich uczestnicy pojadą do Krakowa by uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM.

W tym roku młodzi odwiedzą 42 diecezje, w tym dwie greckokatolickie. Specjalny program Dni w Diecezji przygotowuje również Ordynariat Polowy.

Jest to czas odkrywania przez gości z zagranicy bogactwa Kościoła i kraju do którego przyjeżdżają, ale także okazja do międzynarodowej integracji, której owocem, mają być trwałe relacje, jakie młodzi z całego świata zawiążą przy okazji wspólnych spotkań, modlitewnych czuwań, wycieczek, a przede wszystkim noclegów w domach konkretnych rodzin.

Pielgrzymi poznają w tym czasie historię i kulturę kraju-gospodarza oraz życie wspólnoty Kościoła lokalnego. Dlatego Dni w Diecezjach wypełniają wycieczki, zabawy i zaangażowania w społeczne projekty przygotowane przez organizatorów a także degustacja regionalnych potraw.

Plan, według którego przebiegają spotkania w czasie tego tygodnia w każdej diecezji jest odmienny i zależny od jego specyfiki. Jednak w każdym z miejsc uczestnicy wezmą udział w wydarzeniach centralnych, gdzie punktem kulminacyjnym będzie Msza święta odprawiona przez ordynariuszy poszczególnych diecezji. Koordynacją tej pracy w skali kraju zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, mające swoją siedzibę przy Konferencji Episkopatu w Warszawie.

Na czas Światowych Dni Młodzieży każda diecezja przyjęła nazwę biblijną, która najbardziej oddaje specyfikę danego miejsca. Takie rozwiązane ma istotny charakter praktyczny. - Mamy w Polsce nazwy miast, które obcokrajowcom trudno wymówić, prościej im będzie posługiwać się nazwami, które znają z kart Biblii – wyjaśnia w rozmowie z KAI Diana Golec, kierownik działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Dla pielgrzymów z zagranicy to również wskazówka, czego mogą się spodziewać w danym miejscu i wspólnocie. Nazwy te nawiązują bowiem zarówno do historii, postaci, jak i ważnych miejsc lokalnego Kościoła.

I tak np. archidiecezja poznańska i archidiecezja gnieźnieńska – miejsca tworzenia się na ziemiach polskich chrześcijaństwa i państwowości - za swoją nazwę wybrały Jordan. Z kolei archidiecezja częstochowska stanie się Kaną (nawiązanie do Maryi i jasnogórskiego sanktuarium), archidiecezja łódzka – Łodzią Piotrową, diecezja bielsko-żywiecka – Górą Błogosławieństw, a diecezja kaliska – Domem św. Józefa.

Aby dobrze przygotować się do przyjęcia zagranicznych gości w każdej spośród 42 polskich diecezji istnieje Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator - najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Wolontariusze będą ściśle współpracować z organizatorami Dni w Diecezjach i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Będą na dworcach, lotniskach, ważnych szlakach komunikacyjnych, w pobliżu atrakcji turystycznych i kościołów. Od nich będzie można uzyskać pomoc i wszelkie niezbędne informacje.

Pomogą również w organizacji wydarzeń kulturalnych, czuwań i specjalnych projektów przygotowanych specjalnie na Dni w Diecezjach. Ich zadaniem będzie też koordynowanie podziału noclegów i wyżywienia, a także zagospodarowanie czasu wolnego gości z zagranicy.

Udział w Dniach w Diecezji jest płatny. Pielgrzymi niezależnie od tego, do której udadzą się diecezji, zapłacą 30 euro za tygodniowy pobyt. Dzięki owocnej współpracy diecezji z samorządami, w wielu miejscach opłata uwzględnia nie tylko wyżywienie i pokrycie podstawowych kosztów organizacyjnych, ale także bilety wstępów do muzeów, czy opłaty za transport publiczny. 

Miejscami, które chce odwiedzić największa liczba pielgrzymów są te, w których będzie również pielgrzym nr 1 – papież Franciszek. Chęć obejrzenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w czasie Światowych Dni Młodzieży zgłosiło ok. 300 tys. osób. Jasną Gorę chce odwiedzić w tym czasie ok 200 tys. pielgrzymów. Ze względów bezpieczeństwa tych dwóch miejsc nie będzie można zwiedzić w dniu wizyty Ojca Świętego.

Podczas Światowych Dni Młodzieży, których tematem jest Boże Miłosierdzie nie może zabraknąć praktycznych form, w których młodzi katolicy mogą podjąć konkretne uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Wiele grup zadeklarowało chęć podjęcia dzieł miłosierdzia i prac społecznych.

Uczestnicy Dni w Diecezjach w diecezji płockiej spotkają się w podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu oraz chorymi przebywającymi w płońskim hospicjum, natomiast goście archidiecezji częstochowskiej na głównym placu Zawiercia zjedzą podwieczorek z potrzebującymi. W Lublinie grupy wezmą udział w spotkaniach z seniorami, podopiecznymi domów opieki i więźniami lubelskiego aresztu. Tam też przeprowadzona będzie akcja oddawania krwi. Posługę w hospicjum i domu dziecka podejmą pielgrzymi w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Duchowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży towarzyszą wiernym w całej Polsce. Od niedzieli palmowej 2014 roku po polskich diecezjach peregrynują symbole ŚDM: krzyż Roku Odkupienia i kopia ikony "Salus Populi Romani". Od tego czasu symbole odwiedziły już wszystkie diecezje w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg