Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży z archidiecezji wrocławskiej odebrali swoje identyfikatory oraz pakiety, a następnie wspólnie modlili się na Eucharystii w katedrze. Dni w Diecezjach czas zacząć!
Uroczystość rozpoczęła się w auli PWT, gdzie słowo do wszystkich zebranych skierował bp Andrzej Siemieniewski, który jako pierwszy otrzymał pakiet Światowych Dni Młodzieży.
- Słowo pielgrzymka wywołuje w naszej wyobraźni scenę setek ludzi wędrujących pieszo choćby z Wrocławia do Częstochowy. Pielgrzymka musi mieć punkt wyjścia i dojścia. Pielgrzymujemy we wspólnocie i w tym najważniejsza jest droga prowadząca do celu - tłumaczył młodym bp Andrzej.
Dodał, że podczas przyjęcia pakietu pielgrzyma warto wspomnieć punkt wyjścia, czyli czas, gdy ktoś zaangażował się głębiej. Punktem dojścia jest w przypadku ŚDM uroczyste zgromadzenie na modlitwie w różnych miejscach w Krakowie.
- A co do drogi, o ile w pielgrzymowaniu pieszym liczymy ją w kilometrach, to w naszym pielgrzymowaniu śdm-owym drogę mierzymy okazjami o służby. To są nasze kilometry - stwierdził bp A. Siemieniewski.
Wspominał w auli PWT swój pobyt na ŚDM w Madrycie i Rio de Janeiro. Często poszukiwał tam wzrokiem wolontariusza.
- Gdzie jest ten, na którego mogę liczyć, do którego mogę się zwrócić? Mam wiele dobrych wspomnień ze spotkań wolontariuszami. Dlatego dni i godziny odmierzajmy okazjami do radosnej służby. Pan Bóg tak wielu z nas pozwolił przyłożyć rękę do pługa i dał okazję do tego, byśmy mieli udział w czymś wielkim i historycznym - podsumował biskup.
W pakiecie wolontariusza znajduje się modlitewnik, informator, gazeta, mapa Wrocławia, przewodnik po Wrocławiu, woda i bilet uprawniający do bezpłatnych przejazdów komunikacją w czasie Dni w Diecezjach. Wkrótce wszyscy wolontariusze otrzymają także koszulki.
- Dziękuję wam za to, że chcecie zrobić coś dobrego i chcecie to robić w Kościele i dla Kościoła - mówił ks. Zbigniew Kowal ze sztabu głównego Wrocław-Galilea.
Ks. Piotr Wawrzynek, szef wrocławskiego sztabu przygotowań do ŚDM podkreślił, zwracając się do młodych, że otrzymali niezwykłą łaskę, będąc zaangażowanymi w coś, co jest centralnym i serdecznym wydarzeniem Roku Miłosierdzia.
- Światowe Dni Młodzieży to dzieło Boże. Obchodzimy już XXI edycję, a ich wielkim prorokiem jest św. Jan Paweł II. Pierwszy raz byłem na ŚDM w Częstochowie w 1991 roku i wtedy to wszystko się rodziło. Dzisiaj widzę wielkie bogactwo Kościoła, które Światowe Dni Młodzieży nam dają - tłumaczył duszpasterz.
Zachęcał, by nie poddawać się trudnościom i pozbyć się lęku zgodnie ze słowami świętego papieża Polaka: „Nie lękajcie się”.
- Jesteśmy armią Pana, bo jesteśmy zaproszeni do tego wielkiego dzieła Bożego. A co ma robić wolontariusz? Przyszło mi do głowy jedno słowo: cokolwiek. Cokolwiek ale z serca i na chwałę Boga. Św. Paweł pisze o tym w swoim liście do Kolosan: „Cokolwiek czynicie, czyńcie w imię Jezusa” - nauczał ks. Piotr Wawrzynek.
Zwrócił uwagę na aspekt modlitewny wydarzenia, jakim są Dni w diecezjach. - Modlitwa jest nam potrzebna. Żebyśmy mieli duchową siłę. Nie tylko masz coś do zrobienia, ale też masz się modlić. Chcemy także skorzystać na tym wielkim wydarzeniu duchowo - wyjaśniał szef sztabu wolontariuszy Wrocław-Galilea.
W czasie posłani koordynatorzy tłumaczyli wolontariuszom, aby koniecznie zapoznali się z informatorem dołączonym do pakietu.
- Każdy pewnie bardzo dobrze wie już, do jakiej sekcji należy i jakie ma do wykonania zadania. Ale gdyby zdarzyło się, że wykonałeś wszystko, co do ciebie należało i masz jeszcze siłę by pomóc, nie wahaj się. Przyjdź na wydarzenie, gdzie potrzebują pomocy lub do którego masz najbliżej, znajdź odpowiedniego koordynatora i zapytaj, jak możesz ich wesprzeć - zachęcała Marta Francuz ze sztabu głównego Wrocław-Galilea.
Dni w Diecezjach rozpoczną się 20 lipca i potrwają do 25 lipca. Do naszej archidiecezji przyjedzie ok.15 tys. pielgrzymów w ponad 130 grupach. Pierwsi już są we Wrocławiu. Przyjechali Francuzi, Amerykanie, grupa z Ekwadoru i Panamy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.