Dziś odbyła się dodatkowa papieska audiencja związana z Rokiem Miłosierdzia, Prócz wygłoszenia głównej katechezy papież pozdrowił grupy obecne na spotkaniu.
Do Rzymu na swój Jubileusz Miłosierdzia licznie przybyli przedstawiciele sił zbrojnych i policji z całego świata. Ojciec Święty przypomniał im, do czego są powołani.
„Misją sił porządkowych – wojska i policji – jest zapewnić bezpieczne środowisko, aby każdy obywatel mógł żyć pogodnie i w pokoju. W swoich rodzinach, w różnych środowiskach, w których działacie, bądźcie narzędziami pojednania, budowniczymi mostów i siewcami pokoju. Jesteście bowiem powołani nie tylko do tego, by zapobiegać konfliktom, opanowywać je czy kłaść im kres, ale macie się również przyczyniać do budowania porządku opartego na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności, zgodnie z definicją pokoju z encykliki św. Jana XXIII «Pacem in terris». Wprowadzać pokój nie jest łatwo, przede wszystkim z powodu wojny, która wyjaławia serca, pomnażając przemoc i nienawiść. Zachęcam was, byście nie tracili otuchy. Zdążajcie swą drogą wiary i otwórzcie swe serca Bogu Ojcu miłosiernemu, który nigdy nie przestaje nam przebaczać. Wobec codziennych wyzwań przyczyniajcie się do tego, by rozbłyskała chrześcijańska nadzieja, która jest pewnością zwycięstwa miłości nad nienawiścią, pokoju nad wojną” - powiedział Papież.
Do Jubileuszu sił zbrojnych i policji Franciszek nawiązał też, zwracając się do licznych dziś na placu św. Piotra Polaków:
„Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny witam wojskowych, którzy przybyli do Rzymu w jubileuszowej pielgrzymce. Moi drodzy, bądźcie nosicielami pojednania, budowniczymi mostów i siewcami pokoju. Serdeczne pozdrowienie kieruję również do licznie zgromadzonych tu seminarzystów: postępujcie na drodze wiary i otwórzcie wasze serca na miłosierdzie Pana. Wobec wyzwań każdego dnia niech jaśnieje wasze świadectwo o miłości Chrystusa najwyższego i wiecznego Kapłana i Pasterza. Wszystkim tu obecnym z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!” - powiedział Papież.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.