Specjalne przesłanie Papież Franciszek wystosował do młodych Argentyńczyków, którzy podjęli wyprawę na biegun północny. Chcą oni zanieść tam egzemplarz encykliki „Laudato si’” oraz gałązką oliwną jako symbol pokoju.
Jest to pierwsza tego typu ekspedycja ekipy z Ameryki Południowej na północny kraniec Ziemi, mająca na celu promocję problematyki zmian klimatycznych na naszej planecie. Patronują jej fundacja Criteria, podejmująca różne inicjatywy społeczne, oraz założona w Argentynie z inicjatywy ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio sieć szkół „Scholas Occurrentes”.
Franciszek podkreślił znaczenie podjętego przez uczestników wyprawy wyzwania ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu. „Jestem przekonamy, że problem jest poważny i że inicjatywy takie jak ta, którą podejmujecie, pomogą rozbudzić świadomość degradacji środowiska, wyczerpywania zasobów naturalnych, zanieczyszczenia i także bardzo nierównomiernego podziału dóbr” – podkreślił Papież. Dodał również, że przedsięwzięcie to potwierdza, iż „miłością, wysiłkiem i pracą zespołową można przeobrazić stare mury w mosty”.
Ojciec Święty podziękował eksploratorom za zabranie ze sobą flagi sieci szkół „Scholas Occurrentes” i ich przesłania, a także za pozostawienie dla przyszłych pokoleń w lodach polarnych tekstu encykliki „Laudato si’.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.