Trzęsienie ziemi w Ekwadorze i Japonii

Apele papieża i biskupów.

„Módlmy się za ofiary trzęsienia ziemi w Ekwadorze. Niech pomoc Boga i braci da im siłę i wsparcie” – napisał dziś Papież na Twitterze. Już wczoraj Franciszek zachęcał do modlitewnej pamięci o nich i niesienia im pomocy, przemawiając na placu św. Piotra po niedzielnej modlitwie maryjnej Regina Caeli.

Na wieść o trzęsieniu ziemi, do którego doszło w sobotę 16 kwietnia na północnym wybrzeżu Ekwadoru, tamtejszy prezydent Rafael Correa przerwał swoją podróż do Włoch, podczas której gościł także w Watykanie. W Ekwadorze mówi się o co najmniej 272 ofiarach śmiertelnych i ponad 2,5 tys. rannych, ale szef państwa obawia się, że liczby te jeszcze wzrosną. To największy kataklizm, jaki nawiedził ten kraj od blisko 40 lat. Podczas trzęsienia ziemi w 1979 r. śmierć poniosło tam 600 osób.

Na apel Papieża odpowiedziała włoska Caritas, przekazując natychmiast do Ekwadoru 100 tys. euro. Zapewniła, że będzie uważnie śledzić rozwój sytuacji we współpracy z tamtejszą Caritas. W jej komunikacie przypomniano, że ponad 20 proc. populacji tego południowoamerykańskiego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, a 11 proc. uważa się za niedożywionych. Do przekazywania środków nawołuje także Konferencja Episkopatu Ekwadoru, ogłaszając ogólnokrajową zbiórkę na rzecz poszkodowanych. Na terenach objętych tą klęską żywiołową pojawiły się także specjalistyczne zespoły ratownicze z sąsiednich krajów – Wenezueli, Kolumbii i Meksyku. Jak podał ekwadorski Czerwony Krzyż, ponad 1200 [tysiąc dwustu] wolontariuszy pracuje w obszarach dotkniętych przez trzęsienie ziemi z nadzieją na uratowanie ludzi uwięzionych pod gruzami.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama