O Bożym miłosierdziu zdolnym do pocieszenia i otwarcia serc strapionych na nadzieję mówił dziś papież Franciszek podczas audiencji ogólnej.
Kontynuując cykl katechez poświęconych biblijnym obrazom Bożego miłosierdzia Ojciec Święty zwrócił uwagę na 30 i 31 rozdział Księgi proroka Jeremiasza.
Papież zauważył, że podobnie jak Izraelici doświadczenie wygnania przeżywa dziś także wielu chrześcijan w obliczu toczącej się w ich ojczyźnie wojny. Wówczas często pada pytanie „gdzie jest Bóg?”.
TŁUMACZENIE:
„Bóg nie jest nieobecny, nawet dzisiaj, w tych dramatycznych sytuacjach, Bóg jest blisko i dokonuje wspaniałych dzieł zbawienia tym, którzy Mu ufają. Nie wolno poddawać się rozpaczy, ale trzeba w dalszym ciągu mieć pewność, że dobro zwycięża zło.”
Ojciec Święty wskazał, na paradoksalny obraz kreślony przez proroka, który mówiąc o powrocie ludu na Syjon, mówi o tym wydarzeniu jakby o wezbranej rzece, która płynie ku wzgórzu Syjon. „Ten niekonwencjonalny obraz pragnie powiedzieć jak wielkie jest miłosierdzie Pana!” - wyjaśnił papież Franciszek.
TŁUMACZENIE:
„Ziemia, którą lud musiał opuścić, stała się łupem wrogów i pustkowiem. Teraz jednak ożywa i rozkwita. A sami wygnańcy będą jak zroszony ogród, jak żyzna ziemia.”
Jak zaznaczył, że prawdziwy i radykalny powrót z wygnania oraz pocieszające światło po ciemności kryzysu wiary dokonuje się w wydarzeniu paschalnym, w pełnym i ostatecznym doświadczeniu miłości Boga, miłości miłosiernej, która daje radość, pokój i życie wieczne.
Ojciec Święty zwrócił się też do Polaków, zwłaszcza do młodzieży:
- Dziś w sposób szczególny jednoczę się duchowo z młodzieżą Krakowa, zgromadzoną w Tauron Arenie, aby razem przeżywać jubileuszowe wydarzenie: „Młodzi i Miłosierdzie”. Drodzy Przyjaciele, przekraczając Bramę Miłosierdzia, celebrując sakrament pokuty i pojednania, zatapiając się w adoracji Najświętszego Sakramentu i medytacji nad miłością dobrego Samarytanina, postępujcie za miłosiernym Chrystusem, abyście, przyjmując waszych rówieśników podczas Światowych Dni Młodzieży, byli Jego autentycznymi świadkami. Niech Pan Wam błogosławi!
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.