Rosja: Entuzjazm katolików po spotkaniu papieża z patriarchą

Większość katolików w Rosji z entuzjazmem przyjęła spotkanie patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem; jest ono ważne dla wszystkich chrześcijan - ocenił Igor Baranow, przewodniczący Stowarzyszenia Jana Pawła II i dyrektor Wydawnictwa Franciszkanów w Moskwie.

W rozmowie z PAP wyraził on przekonanie, że piątkowe spotkanie na hawańskim lotnisku przywódców dwóch Kościołów wpłynie pozytywnie na relacje wyznawców prawosławia i katolików w Rosji.

W ocenie Baranowa katolicy w większości przyjęli spotkanie z wielkim entuzjazmem jako "drogę do dalszego zbliżenia i zrozumienia z braćmi prawosławnymi". Przyznał jednak, że "w świecie prawosławnym sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana (...), istnieje wiele mitów i stosunek do katolików nie jest jednoznaczny".

Baranow zauważył, że papież okazał szacunek wobec stanowiska Cerkwi w kwestiach, które były dla niej drażliwe, czyli Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie i prozelityzmu.

Szef Stowarzyszenia Jana Pawła II podkreślił, że na Kubie doszło do spotkania, "którego nie było w historii". "Przywódcy dwóch największych Kościołów chrześcijańskich potwierdzili, w braterskim dialogu, wspólnie uzgodnione stanowisko w kwestii najważniejszych obecnie problemów na świecie" - wskazał. Chodzi m.in. prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej; "wspólny ból, który podczas tego spotkania znalazł się w centrum uwagi" - zaznaczył Baranow.

Zwrócił też uwagę, że było to spotkanie ludzi, dwóch osobowości, a przywódcy dwóch Kościołów spotkali się "nie po prostu formalnie". Papież i patriarcha moskiewski "okazali sobie nie tylko wzajemną uwagę, ale wielkie ciepło i miłość"; witając się, uściskali się "zgodnie z rosyjskim zwyczajem" - zauważył Baranow.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama