Powstaną dwie megadykasterie

Papież na Radzie Kardynałów.

Przed południem Franciszek podobnie jak wczoraj uczestniczył w obradach 13. już sesji Rady Kardynałów pomagającej mu w reformie Kurii Rzymskiej. Tym razem Rada spotkała się zaledwie na półtora dnia. Zakres poruszanych tematów był jednak szeroki. Obrady rozpoczęły się od dyskusji nad synodalnością Kościoła i jej zastosowaniem w reformie watykańskich instytucji. Za podstawowy punkt odniesienia uznano papieskie wystąpienie na ostatnim Synodzie.

W dalszej części obrad sfinalizowano pracę nad powołaniem dwóch wielkich dykasterii, grupujących istniejące dotychczas watykańskie urzędy. Pierwsza będzie się zajmować świeckimi, rodziną i życiem, a druga sprawiedliwością, pokojem i migracjami. Nie ustalono jeszcze, jaki będzie status tych nowych instytucji, dlatego, jak zauważył na briefingu z dziennikarzami ks. Federico Lombardi, najlepiej nazywać je na razie tylko ogólnie dykasteriami.

Ponadto rozpoczęto też dyskusję nad reformą innych instytucji, a konkretnie Sekretariatu Stanu i Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Członkowie Rady Kardynałów zostali też poinformowani o pracy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich oraz Sekretariatu Ekonomicznego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama