Watykan pilnie strzeżony

Przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa odbędzie się we wtorek w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka inauguracja Roku Świętego.

Stan wysokiego alertu obowiązywać będzie przez cały Jubileusz Miłosierdzia do 20 listopada 2016 roku.

W związku z zagrożeniem terrorystycznym oraz pogróżkami ze strony Państwa Islamskiego bezpieczeństwa Watykanu i całego Wiecznego Miasta już pilnują wzmocnione patrole policji, straży miejskiej i karabinierów oraz kilkuset żołnierzy z całych Włoch, wśród nich spadochroniarze i strzelcy alpejscy oraz jednostka z Wenecji wyposażona w amfibie.

Resort spraw wewnętrznych ogłosił, że na czas Roku Świętego nie zawiesi obowiązywania układu z Schengen na włoskich granicach.

Przewiduje się, że w porannej wtorkowej mszy na placu Świętego Piotra, transmitowanej do kilkudziesięciu krajów świata, udział weźmie od 50 tys. do 100 tys. osób.

Mszę rozpocznie obrzęd otwarcia Drzwi Świętych w przedsionku bazyliki, gdzie obecny będzie również emerytowany papież Benedykt XVI. Franciszek pierwszy przejdzie przez Drzwi Święte otwierając tym samym wielką pielgrzymkę wiernych, którzy od 8 grudnia będą dokonywać tego symbolicznego aktu uczestnictwa w Roku Świętym.

W ramach dodatkowych środków bezpieczeństwa cały plac został wyposażony w wykrywacze metalu. Każda wchodząca tam osoba przechodzi podwójne kontrole. Dlatego władze apelują do osób wybierających się na mszę inauguracyjną, aby wzięły ze sobą jak najmniej rzeczy, szczególnie bagaży.

Jednocześnie zachęca się wiernych, aby nie ulegali strachowi i nie wahali się przyjść na papieską mszę. Wezmą w niej udział m.in. prezydent Włoch Sergio Mattarella, poprzedni król Belgów Albert II z żoną Paolą, delegacja niemieckiego Bundestagu oraz parlamentu Czech.

Po porannej mszy nadzwyczajna atrakcja czeka na wiernych we wtorkowy wieczór. O godz. 19 rozpocznie się projekcja fotogramów na fasadzie i kopule bazyliki Świętego Piotra. W czasie tego niezwykłego pokazu - jak podkreśla Watykan - wyświetlone zostaną zdjęcia znanych fotografów, stanowiące ilustracje do ekologicznej encykliki papieża "Laudato si'" oraz inspirowane hasłem miłosierdzia.

Organizatorzy wszystkich uroczystości zauważają, że będzie to pierwszy Rok Święty w epoce cyfrowej. Szczególne znaczenie, jak dodają, ma oficjalna strona Jubileuszu Miłosierdzia www.im.va. Jest ona zredagowana także po polsku. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje i szczegółowy program uroczystości w ciągu 12 miesięcy.

Tam również obowiązkowej rejestracji muszą dokonać ci, którzy chcą przejść przez Drzwi Święte bazyliki watykańskiej w wybranym przez siebie terminie. Potwierdzenie rejestracji z otrzymanym kodem należy wydrukować i z nim ustawić się w kolejce.

Na stronie internetowej www.vatimecum.com można natomiast znaleźć praktyczne informacje na temat noclegu w Rzymie po przystępnych cenach i wiele przydatnych dla pielgrzymów porad. Miejsc noclegowych we włoskiej stolicy jest dużo. Władze miejskie ostrzegają przede wszystkim przed nielegalnymi, otwieranymi bez żadnych wymaganych pozwoleń pensjonatami i miejscami typu bed&breakfast.

Watykan przygotował specjalne pamiątkowe świadectwa dla tych pielgrzymów, którzy przybędą do Rzymu pieszo.

Z kolei zarząd transportu wydrukował bilety komunikacji z wizerunkiem papieża Franciszka. Można je kupić też w specjalnym pakiecie czterech sztuk z pamiątką Roku Świętego oraz małym informatorem o sieci połączeń autobusów, tramwajów, metra i kolei i dojazdach do wszystkich papieskich bazylik w Rzymie.

Władze Rzymu oczekują, że przybędzie łącznie około 10 mln pielgrzymów z całego świata i wyrażają nadzieję, że miasto, mające duże doświadczenie w organizacji masowych uroczystości religijnych upora się z ich przyjęciem. Jednocześnie jako wzór przygotowania miasta i zapewnienia bezpieczeństwa wskazuje się środki zastosowane w Mediolanie podczas niedawnej bardzo obleganej światowej wystawy Expo, którą zwiedziło 21 mln osób.

Przypomina się przy okazji, że bezpośrednio po zamachach w Paryżu z 13 listopada pojawiły się postulaty niektórych środowisk, by wystosować apel do papieża o odwołanie Roku Świętego z powodu zagrożenia terrorystycznego. Głosy te były marginalne, a włoski premier Matteo Renzi oświadczył, że nigdy nie poprosiłby o to Franciszka.

W związku z wtorkowymi uroczystościami w Watykanie władze miejskie wprowadziły szereg zakazów. Zabroniono na przykład na całym terytorium Rzymu i na jego obwodnicy transportu wszelkich paliw, broni i materiałów wybuchowych. Nie będzie można również odpalać fajerwerków.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama