O pielgrzymowaniu debatowano podczas corocznego spotkania Papieskich Akademii.
„Życie jest pielgrzymką, a człowiek jest wędrowcem (viator), pielgrzymem, który idzie drogą prowadzącą go do upragnionego celu” – to fragment listu Ojca Świętego do kard. Gianfranco Ravasii, przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Kultury, napisanego z okazji corocznego spotkania Papieskich Akademii. Takich Akademii jest 7, a wśród nich np. Akademia Teologiczna i Akademia Sztuk Pięknych. Tym razem spotkanie zostało zorganizowane przez Akademię Archeologii i Akademię „Cultorum Martyrum” i poświęcone zostało tematowi „Ad limina Petri. Zabytki związane z pielgrzymowaniem w pierwszych wiekach chrześcijaństwa”.
Cały swój list papież poświęcił tematowi pielgrzymki w kontekście zbliżającego się Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Franciszek podkreślił, że pielgrzymka do Drzwi Świętych to jeden z najważniejszych sposobów uczestnictwa w Roku Jubileuszowym. Jej celem ma być nawrócenie i doświadczenie radości spotkania miłosiernego Boga. Trzeba pamiętać, że Boga odnajdujemy w drugim człowieku, tak w pielgrzymie, jak w każdym obcym, którego spotykamy na drodze naszego życia. Franciszek przypomniał tu słowa Jezusa: „byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; … Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
Jak co roku Akademie przyznały też nagrody młodym uczonym i instytucjom naukowym. Otrzymały je portugalskie Stowarzyszenie „Wykopaliska w Mértola”, zajmujące się odkryciami archeologicznymi z okresu wczesnochrześcijańskiego i arabskiego, oraz dwoje naukowców z Rzymu i Salamanki.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.