Papież napisał do uczestników kończącego się w Tiranie Globalnego Forum Chrześcijan.
Krew współczesnych męczenników jest dla nas wezwaniem, by wytrwale kroczyć drogą prowadzącą do pełnej i widzialnej komunii wszystkich chrześcijan, wzrastając jeszcze bardziej w miłości i wzajemnym zrozumieniu. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na kończące się w Tiranie spotkanie Globalnego Forum Chrześcijan. Odbywa się ono pod hasłem: „Dyskryminacja, prześladowanie, męczeństwo: idąc razem za Chrystusem”.
Ojciec Święty pozdrawia szczególnie przedstawicieli wspólnot cierpiących z powodu swej wiary w Chrystusa. Wspomina chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji i innych stronach świata. „Świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi stało się wspólnym doświadczeniem katolików, prawosławnych, anglikanów, protestantów czy zielonoświątkowców, o wiele silniejszym, niż różnice dzielące jeszcze nasze Kościoły i wspólnoty” – podkreśla Papież. Wskazuje, że communio martyrum jest wyraźnym znakiem wspólnej drogi. Przypomina również, że uczestnicy spotkania Globalnego Forum Chrześcijan stają się głosem ofiar takich niesprawiedliwości i prześladowań, a zarazem próbują znaleźć drogę wyjścia z tej tragicznej sytuacji.
Swe przesłanie Franciszek skierował na ręce kard. Kurta Kocha, kierującego Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który przewodniczył Forum w albańskiej stolicy.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.