Polacy odznaczają się „wśród innych narodów szczególnym kultem maryjnym. Jestem przekonany, że odnowionym duchem oddadzą się ze wszystkich sił dziełu ewangelizacji”.
Tak pisze Franciszek do kard. Zenona Grocholewskiego. Byłego prefekta Kongregacji Nauki Katolickiej Ojciec Święty mianował swoim specjalnym wysłannikiem na obchody 500-lecia przybycia do Łaska czczonego tam wizerunku Matki Bożej, które odbędą się za tydzień, w niedzielę 8 listopada. Przywiózł ją w 1515 r. z Rzymu prymas Jan Łaski, powracający z Soboru Laterańskiego V. Franciszek zwraca uwagę, że jest to obecnie główne sanktuarium maryjne archidiecezji łódzkiej.
Wykonana z alabastru płaskorzeźba nie tylko należy do najpiękniejszych zabytków okresu renesansu. Jest też świadectwem licznych wiernych, którzy w ciągu wieków, patrząc na nią, upraszali sobie Boże dary dla siebie samych, swych bliskich i wszystkich mieszkańców tego regionu” – pisze Franciszek do kard. Grocholewskiego. Przypomina, że uroczystości w Łasku zapoczątkują równocześnie w archidiecezji łódzkiej obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Papieski wysłannik ma tam mówić o Maryi, która „zgadzając się na Słowo Boże, stała się Matką Jezusa, a przyjmując zbawczą wolę całym sercem, wolna od wszelkiego grzechu całkowicie poświęciła samą siebie, jako służebnicę Pańską, osobie i dziełu swego Syna” (Lumen gentium, 56). Uczestników uroczystości ma też zachęcić do odnowy życia duchowego i do dawania świadectwa wierze.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.