Refleksja i dialog nad lokalnym rozwojem gospodarczym przyczyniają się do tworzenia nowej wizji ekonomii, rozwoju, relacji z ziemią i między ludźmi.
Podkreśla to Papież w liście na Trzecie Światowe Forum o Lokalnym Rozwoju Gospodarczym, trwające od 13 do 16 października w Turynie. Zostało ono zaaranżowane przez władze tego włoskiego miasta wspólnie z różnymi organizacjami międzynarodowymi, krajowymi i regionalnymi, w tym także z oenzetowskim Programem Rozwoju.
W przesłaniu skierowanym na ręce burmistrza Turynu Piero Fassiniego Franciszek nawiązuje do przemówienia, które wygłosił niedawno w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przestrzega, by nie ograniczać się do teoretycznych deklaracji uspokajających sumienie i do biurokratycznego wyliczania dobrych zamiarów.
Ojciec Święty podkreśla, że „integralnego rozwoju ludzkiego i pełnego cieszenia się godnością człowieka nie można narzucać. Ma je budować i realizować każdy, każda rodzina w jedności z innymi ludźmi, w środowisku przyjaciół, wspólnot, wiosek i gmin, szkół, przedsiębiorstw i związków zawodowych, prowincji i krajów. W ONZ zaznaczyłem – pisze Papież – iż miarą i najprostszym wskaźnikiem wypełniania nowej Agendy Rozwoju do 2030 r. jest efektywny, praktyczny i bezpośredni dostęp wszystkich do niezbędnych dóbr materialnych i duchowych: do własnego mieszkania, godnej i należnie wynagradzanej pracy, odpowiedniego pożywienia i wody pitnej, wolności religijnej oraz ogólniej swobody ducha i edukacji. Dodałbym tu teraz, że jedynym sposobem osiągnięcia tych celów naprawdę i w sposób trwały jest praca na szczeblu lokalnym”. Franciszek wskazuje ponadto potrzebę tworzenia gospodarki zgodnej z etyką, wolnej od ideologii, od manipulacji politycznych, a zwłaszcza od pogoni za „zyskiem za wszelką cenę”.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.
Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta.
To wizyta, przygotowana m.in. w ramach podziękowania za wszystkie lata współpracy z Franciszkiem.
- poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego podczas spotkania z dziennikarzami.