Pełna mobilizacja przed spotkaniem rodzin

Do Filadelfii zjeżdżają już uczestnicy Światowego Spotkania Rodzin. Miasto czeka na papieża.

Na tę chwilę Filadelfia przygotowywała się od trzech lat. Wczoraj odbywała się wielka rekrutacja wolontariuszy – w sumie ok. 10 tys. osób. Dziś przyjeżdżają pierwsze rodziny, czyli te, które wezmą udział w kongresie stanowiącym pierwszy etap światowego spotkania. Swój udział zapowiedziało 17 tys. osób. W sobotę i niedzielę dołączą kolejne rodziny, głównie ze Stanów Zjednoczonych, i wtedy organizatorzy spodziewają się milionowych tłumów.

Pełna mobilizacja również w polskiej parafii św. Wojciecha. To tu zostanie ugoszczona część Polaków.

„Mamy ok. 200 osób gości w budynkach parafialnych i u rodzin naszej parafii – mówi jej proboszcz. – To te rodziny, które zgłosiły się tylko do nas. My wielu rodzinom odmówiliśmy, bo nie mamy miejsca. Przyjęliśmy te rodziny na miarę możliwości, jakie są w domach naszych parafian. To są Polacy z Polski – z takich miast, jak np. Łódź, także z Kanady, a inni z Domowego Kościoła z różnych zakątków Stanów Zjednoczonych również dojadą do nas, bo tu będzie takie główne centrum” – powiedział ks. Jan Palkowski.

Ale gościna to nie wszystko. W polskiej parafii co wieczór przez cały tydzień, równolegle do kongresu w centrum miasta realizowany jest program dla parafian przy udziale rodzin, które przyjeżdżają z zewnątrz. „Te grupy, które przyjeżdżają z Polski czy Kanady, chcą się w to włączyć, i my również chcemy włączyć naszych parafian, tych, którzy tutaj przyjeżdżają i nie zawsze mogą uczestniczyć w tych sesjach, więc będą mogli u nas troszeczkę zaczerpnąć tego ducha, tej atmosfery, która nam tu wszystkim się udziela. Dlatego pomyślałem, że byłoby dobrze każdego dnia coś zorganizować, skoro mamy tyle pomocy w postaci biskupów, księży i tych rodzin, które przyjeżdżają. Zależy mi, aby nasze rodziny też to przeżyły, bo niektóre nie będą miały dostępu do Convention Center czy nie będą w stanie ze względu na zdrowie czy wiek uczestniczyć w Mszy św. z papieżem Franciszkiem, czy też być na „Park Way-u”, gdzie będzie Festiwal Rodzin. Będą mieli taką małą próbkę tego, co się dzieje w Filadelfii. Taki był mój punkt widzenia przy organizowaniu tego” – dodał ks. Palkowski.

Ten polski program zainauguruje dziś wieczorem bp Grzegorz Kaszak, który na spotkaniu w Filadelfii  reprezentuje Konferencję Episkopatu Polski. Natomiast w piątek 25 września gościem specjalnym będzie kard. Gerhard Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, który jest związany ze wspólnotami Domowego Kościoła i odprawi tu Mszę po polsku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama