Kryzys humanitarny w Syrii i Iraku znajdzie się w centrum nadzwyczajnego szczytu, który 17 września odbędzie się w Watykanie.
Organizuje go Papieska Rada Cor Unum we współpracy z Caritas Internationalis, katolickimi organizacjami charytatywnymi działającymi na Bliskim Wschodzie oraz lokalnymi wspólnotami chrześcijańskimi w regionie. W spotkaniu wezmą również udział sekretarz ONZ ds. Działań Humanitarnych i szef biura ds. islamu w Papieskiej Radzie Dialogu Międzyreligijnego.
Watykański szczyt humanitarny na za cel podsumowanie dotychczasowych działań pomocowych podejmowanych w tym naznaczonym krwawymi konfliktami regionie oraz wypracowanie nowych strategii pomocy. Chodzi m.in. o to, by wsparcie docierało jak najsprawniej do osób naprawdę potrzebujących i by działo się to przy ścisłej współpracy lokalnych Caritas, poszczególnych diecezji i wspólnot zakonnych oraz międzynarodowych organizacji pomocowych.
Szacuje się, że natychmiastowej pomocy potrzebuje aktualnie 12 mln mieszkańców Syrii i 8 mln Irakijczyków. Uchodźców wewnętrznych w Syrii jest 7,6 mln, a w Iraku 3 mln. Cztery miliony Syryjczyków uciekło do krajów ościennych: 1,9 mln do Turcji, 1,1 mln do Libanu, a ponad 600 tys. do Jordanii.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.