Szczyt w sprawie kryzysu w Syrii i Iraku

Kryzys humanitarny w Syrii i Iraku znajdzie się w centrum nadzwyczajnego szczytu, który 17 września odbędzie się w Watykanie.

Organizuje go Papieska Rada Cor Unum we współpracy z Caritas Internationalis, katolickimi organizacjami charytatywnymi działającymi na Bliskim Wschodzie oraz lokalnymi wspólnotami chrześcijańskimi w regionie. W spotkaniu wezmą również udział sekretarz ONZ ds. Działań Humanitarnych i szef biura ds. islamu w Papieskiej Radzie Dialogu Międzyreligijnego.

Watykański szczyt humanitarny na za cel podsumowanie dotychczasowych działań pomocowych podejmowanych w tym naznaczonym krwawymi konfliktami regionie oraz wypracowanie nowych strategii pomocy. Chodzi m.in. o to, by wsparcie docierało jak najsprawniej do osób naprawdę potrzebujących i by działo się to przy ścisłej współpracy lokalnych Caritas, poszczególnych diecezji i wspólnot zakonnych oraz międzynarodowych organizacji pomocowych.

Szacuje się, że natychmiastowej pomocy potrzebuje aktualnie 12 mln mieszkańców Syrii i 8 mln Irakijczyków. Uchodźców wewnętrznych w Syrii jest 7,6 mln, a w Iraku 3 mln. Cztery miliony Syryjczyków uciekło do krajów ościennych: 1,9 mln do Turcji, 1,1 mln do Libanu, a ponad 600 tys. do Jordanii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama