Kryzys humanitarny w Syrii i Iraku znajdzie się w centrum nadzwyczajnego szczytu, który 17 września odbędzie się w Watykanie.
Organizuje go Papieska Rada Cor Unum we współpracy z Caritas Internationalis, katolickimi organizacjami charytatywnymi działającymi na Bliskim Wschodzie oraz lokalnymi wspólnotami chrześcijańskimi w regionie. W spotkaniu wezmą również udział sekretarz ONZ ds. Działań Humanitarnych i szef biura ds. islamu w Papieskiej Radzie Dialogu Międzyreligijnego.
Watykański szczyt humanitarny na za cel podsumowanie dotychczasowych działań pomocowych podejmowanych w tym naznaczonym krwawymi konfliktami regionie oraz wypracowanie nowych strategii pomocy. Chodzi m.in. o to, by wsparcie docierało jak najsprawniej do osób naprawdę potrzebujących i by działo się to przy ścisłej współpracy lokalnych Caritas, poszczególnych diecezji i wspólnot zakonnych oraz międzynarodowych organizacji pomocowych.
Szacuje się, że natychmiastowej pomocy potrzebuje aktualnie 12 mln mieszkańców Syrii i 8 mln Irakijczyków. Uchodźców wewnętrznych w Syrii jest 7,6 mln, a w Iraku 3 mln. Cztery miliony Syryjczyków uciekło do krajów ościennych: 1,9 mln do Turcji, 1,1 mln do Libanu, a ponad 600 tys. do Jordanii.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.