Pożegnanie Franciszka z Ameryką

O godz. 19.36 czasu miejscowego, czyli o 1.36 czasu środkowoeuropejskiego, samolot włoskich linii lotniczych Alitalia z Ojcem Świętym Franciszkiem na pokładzie odleciał z Asunción.

Papież po spotkaniu z młodzieżą wyruszył papamobile w pięciokilometrową drogę do międzynarodowego portu lotniczego Asunción. Paragwajczycy mieli zatem ostatnią już okazję, by pozdrowić następcę św. Piotra na swojej ojczystej ziemi. Wzdłuż trasy przejazdu żegnały Franciszka tłumy ludzi, kilka razy skutecznie utrudniając służbom porządkowym swobodny  przejazd kolumny samochodów.

Po drodze Papież zatrzymał się jeszcze na chwilę modlitwy przed centrum handlowym Ycuá Bolaños. W tym miejscu w 2004 r. miała miejsce ogromna tragedia. W wyniku pożaru zginęło tam 400 osób, a ponad pół tysiąca zostało rannych, w tym wiele dzieci.

Po przybyciu na lotnisko Franciszek najpierw zbliżył się do grupy chorych na wózkach inwalidzkich, z którymi się witał i błogosławił. Następnie udał się na kilkuminutowe spotkanie z prezydentem Horacio Manuelem Cartesem Jarą w lotniskowym saloniku. Samą ceremonię pożegnalną rozpoczął krótki koncert chóru i zespołu dziecięcego, który wykonał kilka utworów powstałych w czasie jezuickich redukcji paragwajskich. Dzieci wręczyły Franciszkowi również drobne upominki rękodzielnicze Indian Guarani. Z kolei wystąpił zespół taneczny, a także grupa znanych wokalistów, którzy wykonali na cześć Ojca Świętego specjalnie skomponowany utwór. Ostatnimi akcentami było poświęcenie tablicy, która upamiętni wizytę Franciszka w Republice Paragwaju i przejście przez szpaler dzieci ubranych w stroje Gwardii Szwajcarskiej.

O godz. 19.36 czasu miejscowego, czyli o 1.36 czasu środkowoeuropejskiego, samolot włoskich linii lotniczych Alitalia z Ojcem Świętym Franciszkiem na pokładzie odleciał z Asunción. Tym samym zakończyła się jego podróż apostolska do Ameryki Łacińskiej, dziewiąta pielgrzymka zagraniczna tego pontyfikatu. Przylot Papieża na rzymskie lotnisko Ciampino spodziewany jest w poniedziałek ok. godz. 13.45.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama