Ojciec Święty przyjął rezygnację abp. André-Josepha Léonarda, metropolity Mechelen i Brukseli, prymasa Belgii. 6 maja abp Léonard ukończył 75. rok życia.
Zgodnie z wolą Papieża będzie pełnił funkcję ordynariusza do czasu wyznaczenia następcy – poinformował rzecznik belgijskiego episkopatu.
Abp Léonard stał na czele brukselskiego Kościoła przez 5 lat. Objął diecezję w bardzo złym stanie. Udało się mu zainicjować ewangelizację tego miasta. Sprowadził do Brukseli nowe kapłańskie Bractwo Świętych Apostołów, które prowadzi misyjną działalność w centrum Brukseli i do którego sam postanowił dołączyć po przejściu na emeryturę. Abp Léonard dał się poznać z bezpośredniego zaangażowania w duszpasterstwo i za to był ceniony. Spodziewano się, że po ukończeniu przez jego poprzednika kard. Danneelsa 80. roku życia zostanie kardynałem. Tak jednak się nie stało.
Prymasa Belgii cechuje też wyrazistość poglądów i cięty język. Zjednało mu to wrogów wśród belgijskich radykałów, polityków, dziennikarzy, a także u części kleru. Wielokrotnie był napadany i upokarzany, między innymi przez działaczki FEMENU. Nigdy jednak nie dał się wyprowadzić z równowagi. Jest na pewno jedną z najbardziej wyraźnych postaci europejskiego Kościoła i jako taki dał się też poznać na synodach biskupów w Rzymie.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.