Postawa papieża Franciszka, jego naleganie, entuzjazm, ale też i rozżalenie mają uświadomić wszystkim, że ziemi i pożywienia nie wolno traktować lekkomyślnie – powiedział w Mediolanie na światowej wystawie Expo 2015 kard. Peter Turkson. Zorganizowano tam dzisiaj dzień refleksji nad zaangażowaniem Kościoła w walkę z głodem, w tym nad papieskim przesłaniem na otwarcie Expo.
Stolica Apostolska przygotowała z tej okazji specjalną broszurę, w której przypomina się o najpilniejszych problemach dotyczących wyżywienia i daje się pewne sugestie co do ich rozwiązania. Zdaniem kard. Turksona najważniejszą dziś kwestią jest rozbudzenie we wszystkich poczucia odpowiedzialności za ziemię i wyżywienie.
Zaproszenie do refleksji nad papieskim przesłaniem na Expo przyjął m.in. irlandzki piosenkarz Bono. Uczestnikom spotkania przesłał swoje orędzie wideo. Zwraca się w nim bezpośrednio do papieża. „Twoja solidarność z najsłabszymi zainspirowała mnie i wielu innych do współpracy. Jestem gotowy zakasać rękawy i stawić czoło strukturom ubóstwa i obojętności, które skazują najuboższych na pułapkę nędzy w niesprawiedliwości i głodzie” – powiedział Bono.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.