Postawa papieża Franciszka, jego naleganie, entuzjazm, ale też i rozżalenie mają uświadomić wszystkim, że ziemi i pożywienia nie wolno traktować lekkomyślnie – powiedział w Mediolanie na światowej wystawie Expo 2015 kard. Peter Turkson. Zorganizowano tam dzisiaj dzień refleksji nad zaangażowaniem Kościoła w walkę z głodem, w tym nad papieskim przesłaniem na otwarcie Expo.
Stolica Apostolska przygotowała z tej okazji specjalną broszurę, w której przypomina się o najpilniejszych problemach dotyczących wyżywienia i daje się pewne sugestie co do ich rozwiązania. Zdaniem kard. Turksona najważniejszą dziś kwestią jest rozbudzenie we wszystkich poczucia odpowiedzialności za ziemię i wyżywienie.
Zaproszenie do refleksji nad papieskim przesłaniem na Expo przyjął m.in. irlandzki piosenkarz Bono. Uczestnikom spotkania przesłał swoje orędzie wideo. Zwraca się w nim bezpośrednio do papieża. „Twoja solidarność z najsłabszymi zainspirowała mnie i wielu innych do współpracy. Jestem gotowy zakasać rękawy i stawić czoło strukturom ubóstwa i obojętności, które skazują najuboższych na pułapkę nędzy w niesprawiedliwości i głodzie” – powiedział Bono.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.