„Ewangelia głoszona i przyjęta w wierze skłania do obmywania nóg i ran ubogim, a także do przygotowania dla nich posiłku – mówił papież podczas uroczystej Eucharystii w Bazylice Watykańskiej, rozpoczynającej 20. Zgromadzenie Plenarne Caritas Internationalis.
Rzymskie zgromadzenie Caritas Internationalis poprzedziły spotkania organizacji regionalnych. W podmadryckim Eskurialu odbył się VIII Kongres Hispano-Latynoamerykański i Karaibski o Teologii Miłosierdzia. Wzięło w nim udział ponad 150 osób reprezentujących krajowe Caritas Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii (22 krajowe i 22 diecezjalne).
Osią kongresu była adhortacja apostolska Papieża Franciszka Evangelii gaudium. Jego uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób odpowiedzieć na wezwanie Ojca Świętego, by Caritas stała się rzeczywistością dynamiczną, która wychodzi na peryferie i skutecznie pracuje na rzecz najbardziej ubogich i wykluczonych. „W tym roku mamy więcej uchodźców niż kiedykolwiek w historii – powiedział przewodniczący Caritas Internationalis kard. Rodríguez Maradiaga. – Co 12 sekund jedno dziecko umiera z głodu; tyle samo czasu potrzeba, aby sprzedać samochód w Chinach. Musimy iść dużo dalej, pracować tam, gdzie najbardziej nas potrzebują, na peryferiach, na marginesach społecznych. Musimy być głosem wykluczonych. Nie możemy zaakceptować tego, aby na świecie panowały ubóstwo i głód, kiedy są środki dla wszystkich” – dodał arcybiskup stolicy Hondurasu.
Szczególnym patronem obrad był abp Oscar Arnulfo Romero z San Salvador, który zostanie beatyfikowany 23 maja br. „Romero jest dla nas rachunkiem sumienia; umarł w obronie praw człowieka, opcji na rzecz ubogich – powiedział bp Gregorio Rosa Chávez z Salwadoru. – To Boży człowiek, który służył Kościołowi i ubogim”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.