Odbył się pogrzeb kard. Canestriego

W bazylice watykańskiej odbyły się rano uroczystości pogrzebowe kard. Giovanniego Canestriego. Mszy żałobnej przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano.

ard. Sodano przypomniał w homilii poświęcone Kościołowi życie zmarłego purpurata, w tym funkcje biskupie pełnione w Rzymie, Tortonie, Cagliari i Genui, a wreszcie ostatnie lata spędzone przy rzymskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej i Męczenników.

Ceremonii ostatniego pożegnania przewodniczył papież Franciszek. Ciało kard. Canestriego zostanie pochowane 4 maja w katedrze w Genui.

Giovanni Canestri urodził się 30 września 1918 w miejscowości Castelspina w Piemoncie w północnych Włoszech (diecezja Alessandria). Jego brat Carlo był również kapłanem - wikariuszem tej diecezji. Przyszły kardynał już mając 11 lat wstąpił do seminarium w Alessandrii, a następnie studiował na uczelniach papieskich i państwowych w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 12 kwietnia 1941 (razem m.in. z innym późniejszym kardynałem Salvatore Pappalardo) w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie.

Pracował następnie duszpastersko w parafiach stolicy Włoch i kontynuował studia, m.in. na Uniwersytecie Laterańskim, uzyskując licencjat z teologii i doktorat z prawa kanonicznego. Wykładał też w swym dawnym Papieskim Rzymskim Seminarium Wyższym, a w diecezji zajmował się zwłaszcza duszpasterstwem i wychowaniem młodzieży.

8 lipca 1961 św. Jan XXIII mianował go biskupem pomocniczym diecezji rzymskiej (sakry udzielił mu 30 tegoż miesiąca kard. Luigi Traglia, który 20 lat wcześniej wyświęcił go na kapłana). Brał udział w Soborze Watykańskim II, na którym wypowiadał się głównie na temat wolności religijnej i ekumenizmu. Pełnił różne stanowiska w Rzymie, m.in. był delegatem biskupim ds. Włoskiej Akcji Katolickiej w tej diecezji i działał na rzecz formacji świeckich.

7 stycznia 1971 bł. Paweł VI powołał go na biskupa Tortony, skąd 8 lutego 1975 wezwał go ponownie do Rzymu, mianując go wiceregensem tej diecezji i obdarzając godnością arcybiskupa tytularnego.

22 marca 1984 św. Jan Paweł II przeniósł go do Cagliari, gdzie abp Canestri rozwinął bardzo ożywioną działalność duszpasterską w zakresie budzenia nowych powołań, uaktywniania świeckich, dialogu ze światem pracy i służby ubogim. W październiku 1985 gościł w archidiecezji papieża. Ale już w 3 lata później - 6 lipca 1987 Ojciec Święty przeniósł go do archidiecezji genueńskiej i na konsystorzu 28 czerwca 1988 mianował kardynałem. Z urzędu kard. Canestri ustąpił w wieku prawie 77 lat - 20 kwietnia 1995. Jako kardynał nigdy nie wziął udziału w konklawe, gdyż 80 lat ukończył w 1998 r.

Obecnie, po śmierci kard. Canestriego Kolegium Kardynalskie liczy 222 członków, w tym 120 z prawami elektorskimi i 102, którzy nie mogą już uczestniczyć w konklawe. Wśród tych pierwszych 29 powołał do Kolegium papież-Polak, 60 – jego następca i 31 – Franciszek. A wśród 102 purpuratów nie mających praw wyborczych jest 2 mianowanych przez Pawła VI, 73 – przez Jana Pawła II, 19 – przez Benedykta XVI i 8 przez Franciszka.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.