W przesłaniu wideo na Światową Wystawę w Mediolanie Franciszek podkreślił, że Expo ma służyć globalizacji solidarności.
Do globalizacji solidarności oraz zapewnienia wyżywienia i pracy wezwał Ojciec Święty w swoim przesłaniu wideo z okazji rozpoczynającej się dziś w Mediolanie Wystawy Światowej 2015. Podkreślił, że jego głos jest głosem wielu ubogich, pragnących zapracować na chleb własną pracą. Hasło tegorocznego Expo z udziałem 145 krajów i organizacji międzynarodowych brzmi: „Wyżywienie planety, energia dla życia”.
Ojciec Święty wyraził uznanie dla tego motta tegorocznej wystawy światowej. Życzył, aby były to nie tylko słowa, ale aby także towarzyszyła nam świadomość twarzy milionów ludzi, którzy dzisiaj są głodni, czy też nie będą mogli się najeść w sposób godny człowieka. Zaznaczył, że właśnie osoby głodujące powinny być głównymi bohaterami tegorocznej Expo.
Franciszek przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który 23 lata temu mówił o paradoksie obfitości. Zaznaczył, że w pewnym sensie także mediolańska Wystawa Światowa jest tego przykładem, o ile podporządkowana jest kulturze marnotrawstwa, odrzucenia, nie przyczyniając się do modelu sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju. Trzeba więc, aby wydarzenie to stało się częścią zmiany mentalności, byśmy przestali myśleć, że nasze codzienne wybory nie mają wpływu na życie ludzi głodnych, bowiem na całym świecie wiele osób, a zwłaszcza dzieci umiera z głodu.
Papież podkreślił także rolę naukowców oraz innych osób starających się o zapewnienie wyżywienia. „Niech Pan udzieli każdemu z nich mądrości i męstwa, bo ich odpowiedzialność jest wielka. Życzę, aby to doświadczenie pozwoliło przedsiębiorcom, kupcom, uczonym poczuć się zaangażowanymi w wielki projekt solidarności: by nakarmić świat zachowując szacunek dla każdego mieszkającego na nim człowieka oraz w poszanowaniu środowiska naturalnego” - stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty wskazał, że wielkim wyzwaniem stojącym dziś przed ludzkością jest zaprzestanie rabunkowej eksploatacji ogrodu powierzonego nam przez Boga, aby wszyscy mogli spożywać jego owoce. „Podjęcie tego wielkiego projektu nada pełną godność pracy tych, którzy produkują i tych, którzy prowadzą badania w dziedzinie żywności” - powiedział papież.
Franciszek skierował także słowo do osób, które pracowały przygotowując mediolańską Expo, zawłaszcza tych, którzy w ten sposób zapracowali na chleb, który można przynieść do domu. „Niech nikt nie będzie pozbawiony tej godności! I niech żaden chleb nie będzie owocem pracy niegodnej człowieka!” - zaapelował.
„Niech Pan pomoże nam odpowiedzialnie wykorzystać tę szansę. Niech On, który jest miłością obdarzy nas prawdziwą «energią dla życia»: miłością, by dzielić się chlebem, «chlebem naszym powszednim», w pokoju i braterstwie. I niech nie zabraknie chleba i godności pracy każdemu mężczyźnie i kobiecie” - zakończył swoje przesłanie papież.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.